S&P snížila ratingy několika bank, včetně Erste a Deutsche Bank

Londýn/Frankfurt 10. června (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrový rating několika bank, včetně rakouské Erste Group Bank, německé Deutsche Bank a britských Barclays a Royal Bank of Scotland (RBS). Agentura uvedla, že po zavedení unijní směrnice o řešení problémů bank v nouzi je nyní méně jisté, že by vlády ve zmíněných zemích poskytly v případě krize bankám mimořádnou pomoc.

Dohromady agentura aktualizovala rating sedmi bank či bankovních skupin v Británii, pěti v Německu a osmi poskytovatelům finančních služeb a jejich dceřiných firem v Rakousku. Úvěrovou známku rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank snížila z dosavadního stupně A- na BBB+. Úvěrová známka České spořitelny, kterou také vlastní Erste Group, zůstala beze změn na úrovni A-. Rakouské finanční skupině Raiffeisen Bank International (RBI) ale rating snížila z dosavadního stupně A- na BBB. RBI je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.

Ve všech případech je výhled negativní. Agentura vedle nižší šance na případnou státní podporu poznamenává, že konkurence mezi rakouskými bankami může vyústit v problémy s finanční stabilitou. „Konkurenční prostředí se pro rakouské banky stává stále náročnějším, neboť velké banky omezují své zahraniční aktivity v oblastech s vyšším rizikem, což vede k rostoucímu tlaku na tvorbu zisku na jejich domácích trzích,“ stojí mimo jiné v textu.

Kromě již zmíněných bank agentura snížila rating i německé Commerzbank a její polské dceřiné firmě mBank. Dále i německé Unicredit Bank, která je dceřinou firmou stejnojmenné italské finanční skupiny.  

Změna v ratingových známkách odráží názor agentury, že zavedení úplného rámce pro řešení problematických bank, jak jej stanovuje příslušná unijní směrnice věnovaná bankám v krizi, „znamená, že vyhlídky na mimořádnou vládní podporu se nyní zdají nejisté“.

Ratingová agentura Standard and Poor's
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Ian Langsdon

Standard & Poor's uvedla, že revize ratingových známek odráží její názor, že zavedení úplného rámce pro řešení problematických bank, jak jej stanovuje příslušná unijní směrnice věnovaná bankám v krizi, „znamená, že vyhlídky na mimořádnou vládní podporu se nyní zdají nejisté“.  

Například úvěrová známka největší německé banky Deutsche Bank je namísto původní úrovně A nyní na stupni BBB+, což je tři stupně nad spekulativním pásmem. Výhled je stabilní. Zhoršení ratingu podle listu Financial Times ale zřejmě nepotěší investory banky, která o víkendu oznámila rezignaci svých šéfů Anshua Jaina a Jürgena Fitschena. V úterý její ústředí prohledávali pracovníci prokuratury, kteří vyšetřují podezřelé transakce klientů. Stejnou známku jako Deutsche Bank má nyní i britská RBS. Nový dlouhodobý úvěrový rating mBank je na úrovni BBB. Jde o známky, které slouží například k porovnání úvěrové spolehlivosti dané instituce s jejími soupeři. Podrobnější zprávu k situaci jednotlivých bankovních institucí by měla S&P zveřejnit během dneška.  

Směrnice, na kterou se S&P odvolává, je jedním ze základních stavebních kamenů nového systému, který byl v EU dohodnut v reakci na finanční krizi a který má zajistit bezpečnější a spolehlivější fungování finančního sektoru. Evropská komise na konci května vyzvala Českou republiku a dalších deset členských zemí EU, aby pravidla této směrnice, označované někdy anglickou zkratkou BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive), plně převzaly do národního práva.