HSBC zruší skoro 50 tisíc míst a zaměří pozozornost na Asii

Londýn/Hongkong – O dvacet procent méně zaměstnanců by měla do roku 2017 mít největší evropská banka. Globální bankovní skupina HSBC totiž hodlá po celém světě zrušit skoro padesát tisíc pracovních míst a zároveň omezit aktivity v investičním bankovnictví. Tato opatření jí mají pomoci zlepšit neuspokojivé hospodářské výsledky.
Video Zendulka: Plánovaná restrukturalizace je nezvykle velká
video

Zendulka: Plánovaná restrukturalizace je nezvykle velká

Do celkového počtu chystaného propouštění je zahrnuto asi 25 tisíc lidí, kterých by se mohl dotknout prodej divizí v Turecku a Brazílii, kde se banka hodlá zaměřovat na firemní klientelu. Druhá polovina, tedy dalších až 25 tisíc míst, by mohla zaniknout v souvislosti s uzavíráním poboček a konsolidací činností v oblasti IT a administrativní podpory. HSBC hodlá změny provést do roku 2017 a pak chce začít najímat pracovníky v divizích, kde očekává růst.

V rámci nové strategie se zaměří především na Asii, kde chce zvýšit investice a posílit přítomnost v deltě Perlové řeky na jihovýchodě Číny. Zaměří se také na oblast Asie a Tichomoří. V Asii má skupina HSBC Holdings již nyní významnou pozici, k regionu ji nicméně poutají i historické vazby. Založena byla v roce 1865 v tehdejší britské kolonii Hongkongu, aby financovala narůstající obchod mezi Evropou, Čínou a Indií. Odtud i její název - The Hong Kong and Shanghai Banking Corporation, zkráceně HSBC. „Svět je stále více propojen, Asie by měla vykazovat vysoký růst a stát se v příštím desetiletí centrem světového obchodu,“ poznamenal výkonný ředitel HSBC Stuart Gulliver.

Banka také podle agentury Reuters uvedla, že sníží objem rizikových aktiv o zhruba 290 miliard dolarů (sedm bilionů Kč). Součástí tohoto kroku je snížení hodnoty aktiv v investičním bankovnictví o zhruba třetinu. Podíl investičního bankovnictví na celkové rozvaze bankovní skupiny se tak sníží ze současných 40 procent na méně než třetinu.

Stuart Gulliver
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: David G. Mcintyre

Gulliver chce plánovanými škrty podpořit zisk. Od roku 2011, kdy stanul v jejím čele, se o to snaží již podruhé. Předešlé úsilí zhatily nízké úrokové sazby, skomírající růst a vysoké náklady spojené s dodržováním regulatorních požadavků. Banka dnes také uvedla, že v Mexiku a ve Spojených státech restrukturalizuje aktivity, které vykazují slabé výsledky. V Brazílii sice zůstane, zaměří se ale na služby pro firemní klientelu, zatímco britskou divizi drobného bankovnictví uvede pod novou značkou. Podle zdrojů by ji skupina mohla časem prodat. Gulliver nicméně řekl, že rozhodnutí zatím nepadlo.

Banka rovněž potvrdila, že uvažuje o přesunu svého ústředí z Londýna do Asie. Analýzu takového kroku dokončí do konce roku.  

HSBC, která je podle tržní hodnoty největší bankou v Evropě, se minulý týden dohodla s vyšetřovateli, že zaplatí 40 milionů švýcarských franků (asi miliardu korun), aby ukončila vyšetřování své švýcarské větve. Pro podezření z praní špinavých peněz je proti ní vedla prokuratura v Ženevě. Vyšetřování čelí mimo jiné také ve Francii nebo ve Spojených státech. Bankovní skupina podle agentury Reuters oznámila, že platba je náhradou za minulá organizační selhání a že nebudou vznesena žádná obvinění z trestné činnosti. Zákazníkům a investorům se omluvila za minulá pochybení ve své švýcarské jednotce, zvané HSBC Private Bank (Suisse), a uvedla, že její aktivity pak prošly důkladnou revizí.