MMF prudce zhoršil vyhlídky ukrajinské ekonomiky

Kyjev - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes prudce zhoršil hospodářské vyhlídky Ukrajiny. Na letošní rok počítá s propadem hrubého domácího produktu (HDP) o devět procent, zatímco ještě v dubnu předpovídal propad o 5,5 procenta. Fond v dnešní zprávě uvedl, že inflace na konci roku vystoupí až na 46 procent.
Video Vyhlídky ukrajinské ekonomiky se zhoršily
video

Vyhlídky ukrajinské ekonomiky se zhoršily

Vyhlídky ukrajinské ekonomiky se zhoršily

Marek: Bez odpuštění části dluhu se Ukrajina neobejde

Ukrajina je na pokraji státního bankrotu. Tamní ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a také s dopady loňské anexe poloostrova Krym Ruskem.

Měnový fond výhled zveřejnil po skončení návštěvy své mise v Kyjevě. Tématem návštěvy byla kontrola dodržování podmínek schváleného úvěrového programu pro Ukrajinu. Podle MMF ukrajinské úřady podmínky programu o úvěrové pomoci plní, byť některé z nich se zpožděním. „Dobré realizace programu se daří dosahovat navzdory výjimečně obtížnému prostředí, zčásti kvůli nedořešenému konfliktu na východě, který si v prvním čtvrtletí vybral na ekonomice větší daň, než se očekávalo,“ uvedl měnový fond. V souladu s tím tudíž zhoršil vyhlídky ekonomiky na letošní rok.

Na odhadu vysoké míry inflace se podepsal vývoj směnných kurzů a také zvýšení cen energií. 


Výkonná rada MMF v březnu schválila dohodnutý čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v objemu 17,5 miliardy dolarů. Celkově by Ukrajina měla během příštích čtyř let od mezinárodních věřitelů, k nimž patří také Evropská unie, získat 40 miliard dolarů (téměř bilion korun).  

„Já si myslím, že Ukrajině může nyní pomoci skutečně jediná věc, a to, že po finanční pomoci přislíbené MMF v březnu, bude následovat pomoc i od ostatních věřitelů, zejména zemí EU,“ říká analytik České spořitelny jan Jedlička. Je potřeba si podle něho také uvědomit, že prostředky budou uvolňovány postupně během několika let a Jedlička soudí, že pokud Ukrajinci dodrží reformy a úsporná opatření, která budou podmíněná uvolněním tohoto finančního balíku a pokud se dále nevyhrotí válečný konflitkt, tak by to měla být dostatečná částka. Je potřeba počítat s tím, že Kyjev pak bude dluh splácet několik desetiletí.