Microsoft podal nabídku na převzetí Yahoo

New York - Americký softwarový gigant Microsoft dnes oznámil, že podal nabídku na převzetí internetové společnosti Yahoo za 44,6 miliardy dolarů (777,5 miliardy Kč). Na oznámení záměru Microsoftu ihned zareagoval akciový trh. Cena akcií Yahoo vyskočila o 56 procent. Yahoo v reakci na krok Microsoftu uvedla, že její správní rada nabídku vyhodnotí.

Yahoo provozuje stejnojmenný internetový vyhledávač, který je populární především v anglosaských zemích. Ve středu v reakci na zveřejnění poklesu zisku o čtvrtinu firma oznámila, že propustí asi tisícovku svých zaměstnanců. V posledních letech totiž není schopna úspěšně konkurovat svému největšímu rivalovi, kterým je portál Google.

Microsoft už dříve o Yahoo usiloval, špatné zprávy o konkurenci mohly být podnětem k vyšší nabídce. Oproti čtvrteční ceně akcií na burze nabídl Microsoft téměř o 60 procent vyšší cenu než je kapitálová hodnota společnosti Yahoo. V případě spojení by šlo o největší akvizici od dob spojení AOL a Time Warner.

Generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer v dopise pro správní radu Yahoo připomněl, že management se loni v únoru postavil proti možným rozhovorům o převzetí s tím, že věří v růstový potenciál svého podniku. „Rok uplynul a konkurenční situace se nezměnila,“ uvedl Ballmer. Narážel tak podle pozorovatelů zjevně na to, že ve čtvrtek rezignoval na funkci předseda správní rady Yahoo Terry Semel, který byl již v červnu odvolán z funkce generálního ředitele.

Microsoft dal najevo, že to s podnikáním na webu myslí vážně již loni v srpnu, kdy koupil internetovou firmu aQuantive. Byla to ze strany Microsoftu dosud největší akvizice, za kterou si firma k tržní ceně podniku připlatila navíc 85 procent.