Po prvním kvartálu přijde s radami finančním trhům MMF i G7

Washington - Zástupci vlád a finančního sektoru z celého světa budou o víkendu na jarním zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky diskutovat o krocích proti nynější světové finanční krizi. Mimo vytvoření postoje k aktuální situaci ve světové ekonomice bude mít fond na programu reformu rozhodování a změny ve financování organizace. Ještě před víkendovým summitem se sejdou ministři financí a šéfové centrálních bank skupiny zemí G7, k jednání si přizvali i řadu zástupců soukromých bank.

MMF v úvodu týdne ve zprávě o stabilitě finančních trhů upozornil na nelichotivý vývoj v posledních šesti měsících, ten začíná ohrožovat mnohé ekonomiky a brzdí finanční růst. Fond odhadl ztráty z hypoteční krize na jeden bilion dolarů. Spojené státy jsou dle fondu jen krůček od recese, celosvětový ekonomický růst bude letos jen 3,7 procenta.

MMF za nic nemůže

Mezinárodní měnový fond dle svého šéfa Dominique Strausse-Kahna nemůže za to, že na nynější globální úvěrovou krizi a finanční otřesy málo upozorňoval. Spojené státy podle něj odmítly doporučení fondu ohledně bankovní regulace a dohledu, proto je prý fond z obliga. Fondu je vyčítána snaha radit finančním trhům v současné atmosféře, když ji nebyl schopen ani předpovědět. 

Tématem rozhovorů bude i reforma rozhodovacího mechanismu v MMF. Změny, o nichž se diskutuje déle než rok, mají dát větší váhu rozhodování rozvojovým zemím, jejichž podíl na světové ekonomice v posledních letech výrazně roste. Členské země by také měly posoudit plán vedení MMF na přeměnu mechanismu jeho financování, první takovou reformu za 62 let jeho existence. Změny by měly v nejbližších letech odbourat rozpočtový deficit fondu a v jejich rámci se mimo jiné počítá s prodejem více než 400 tun zlata. 
 
G7 žádá zodpovědnost soukromých bank 
 
„Banky musí být stabilizátory krize, ne její hlavní aktéři,“ prohlásil americký ministr financí Henry Paulson při pracovní večeři se zástupci zemí skupiny G7. Výstupem setkání bankéřů bude dohoda na balíčku 65 opatření a doporučení, takzvaný Financial Stability Forum Proposal. Zpřísní se standardy pro ratingové agentury, morálním závazkem bank bude publikovat promtně veškerá svá rizika.
 
Měnové fluktuace a reakce na ně, které byly dosud odsouvány na druhou kolej, se dle vyjádření bankéřů také dostávají do hledáčku jejich agendy. Nová maxima eura vůči dolaru nebo posilování čínského yuanu už začínají pálit i měnové autority. Klíčovým výrokem byla věta guvernéra americké centrální banky Fed Bena Bernankeho: „Než se zamyslíme nad ozdravnými kroky, měli bychom pozorně naslouchat měnovým signálům,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 1 hhodinou

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 12 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 12 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 14 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 20 hhodinami
Načítání...