Americká ekonomika vzrostla o 1,9 procenta, optimismus však ještě není na místě

Washington - Růst ekonomiky Spojených států se ve druhém čtvrtletí mírně zrychlil, protože vládní stimuly v podobě daňových úlev pomohly spotřebitelům pustit do oběhu více peněz. Hrubý domácí produkt stoupl v ročním přepočtu o 1,9 procenta, zatímco se v předchozím čtvrtletí zvýšil o 0,9 procenta. Uvedlo to dnes americké ministerstvo obchodu jako předběžný výsledek. Údaj za první tři měsíce roku je revidovaný z jednoho procenta. Mezi analytiky nyní přetrvávají obavy, že po odeznění daňových úlev se ekonomika vrátí k poklesu.

„USA se jen velmi zvolna začínají stavět na nohy. Hrozba recese se zdá být sice zažehnána, ale stále nemůžeme hovořit o odražení se ode dna,“ uvedl analytik Citco - Finanční trhy Tomáš Volf. Stále se propadal trh s nemovitostmi a slabá situace panovala na pracovním trhu. Rychlejší růst HDP byl podle analytika společnosti Fio Josefa Novotného způsoben do značné míry daňovými úlevami.

Novotný proto mírní optimismus: „Americké hospodářství se i přes růst HDP nenachází v nejlepší kondici, situace na trhu nemovitostí se i nadále zhoršuje a jeho stabilizace bude i přes vládní pomoc poměrně náročná a zdlouhavá. Dalším závažným problémem je špatná situace na trhu práce, kde se očekává další nárůst nezaměstnanosti a úbytek počtu volných pracovních míst,“ upozornil.

Ekonomové odhadovali růst americké ekonomiky na rovná dvě procenta, čísla tak očekávání nenaplnila. Současnému růstu předcházel pokles HDP o 0,2 procenta, ale do recese Spojené státy nespadly, protože se pokles v dalším čtvrtletí neopakoval.

Podniky ve druhém čtvrtletí redukovaly své zásoby největším tempem od roku 2001, což znamená, že očekávají do budoucna tlumený růst. Spotřebitelské výdaje, které tvoří dvě třetiny hospodářské aktivity Spojených států, stouply meziročně o 1,5 procenta a jejich tempo se zvýšilo z 0,9 procenta za předchozí čtvrtletí.

Kabinet prezidenta Bushe
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24