„USA se jen velmi zvolna začínají stavět na nohy. Hrozba recese se zdá být sice zažehnána, ale stále nemůžeme hovořit o odražení se ode dna,“ uvedl analytik Citco - Finanční trhy Tomáš Volf. Stále se propadal trh s nemovitostmi a slabá situace panovala na pracovním trhu. Rychlejší růst HDP byl podle analytika společnosti Fio Josefa Novotného způsoben do značné míry daňovými úlevami.
Novotný proto mírní optimismus: „Americké hospodářství se i přes růst HDP nenachází v nejlepší kondici, situace na trhu nemovitostí se i nadále zhoršuje a jeho stabilizace bude i přes vládní pomoc poměrně náročná a zdlouhavá. Dalším závažným problémem je špatná situace na trhu práce, kde se očekává další nárůst nezaměstnanosti a úbytek počtu volných pracovních míst,“ upozornil.
Ekonomové odhadovali růst americké ekonomiky na rovná dvě procenta, čísla tak očekávání nenaplnila. Současnému růstu předcházel pokles HDP o 0,2 procenta, ale do recese Spojené státy nespadly, protože se pokles v dalším čtvrtletí neopakoval.
Podniky ve druhém čtvrtletí redukovaly své zásoby největším tempem od roku 2001, což znamená, že očekávají do budoucna tlumený růst. Spotřebitelské výdaje, které tvoří dvě třetiny hospodářské aktivity Spojených států, stouply meziročně o 1,5 procenta a jejich tempo se zvýšilo z 0,9 procenta za předchozí čtvrtletí.