Drama českých sklářů pokračuje - tentokrát v Novém Boru

Praha/Nový Bor - Špatnou zprávu se dnes z úst mluvčího krachující skupiny Bohemia Crystalex Trading dozvěděli skláři z Nového Boru. Kvůli nedostatku peněz musí jejich závod podobně jako další sklárny Crystalexu ve Světlé nad Sázavou a Poděbradech ukončit výrobu. Více než sedmnáct stovek novoborských zaměstnanců navíc nedostane mzdy za prosinec.

Novoborský Crystalex vyráběl od 20. prosince omezeně na dvou automatických linkách, další se měly znovu rozjet dnes. „Během úterý bude zahájeno vypouštění zbylých třech sklářských pecí a dvou navazujících linek a výroba se pak zcela zastaví,“ řekl mluvčí Crystalexu Karel Samec po dnešním jednání vedení firmy s insolvenčním správcem. Do práce budou chodit jen profese nutné pro údržbu. Ostatní zůstanou doma s 60 procenty mzdy.

S koncem roku vypršelo moratorium, které sklárny Crystalexu v Novém Boru a v Sázavě chránilo před věřiteli. I když jeho prodloužení zavrhli jak věřitelé novoborských, tak sázavských skláren, v sázavském Kavalieru se i nadále vyrábí. Peníze na provoz zatím firma má i přesto, že je jasné, že podnik skončí v úpadku.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Reportáž Lucie Pokorné

Sklárna Nový bor zavírá

Studio 6 o problémech Crystalexu

Krize sklárny Karolinka

Sklárny v Novém Boru na tom však byly o poznání hůře. Banky jim totiž stáhly peníze z účtů. „Ještě 29. prosince jsem byl ubezpečen ředitelem Crystalexu, že na mzdy máme peníze, že v rámci moratoria jsme vytvářeli zisk. Na Silvestra v poledne jsem se dozvěděl, že nám banky vyzvedly všechny peníze z účtů, takže v současné době nemáme peníze ani na další výrobu, ani na mzdy,“ popsal události posledních několika dní předseda odborové organizace Crystalexu František Kuric. Podle Samce nyní podnik požádá o pomoc stát.


Řešení: Vyhlášení konkurzu

Podle odborářů je nyní jedinou spásou pro krachující sklárny vyhlášení konkurzu. Jedině tak by je mohl brzy získat nový majitel, který by výrobu zachoval. „Protože máme asi 15 zájemců, konkurzní správce může jednat o prodeji, a pokud to bude rychle, tak si myslím, že je velká šance zachránit výrobu a zaměstnání pro tyto lidi,“ myslí si Kuric. Insolvenční správkyně, která dohlíží na situaci ve sklárnách nyní, nemá k prodeji podniku potřebné pravomoci.

Strach ze ztráty zaměstnání a nevyplacení dlužných mezd pronásleduje zaměstnance skupiny Bohemia Crystalex Trading již od konce září. Pece již definitivně vyhasly ve sklárnách ve Světlé nad Sázavou a v Poděbradech a zaměstnanci těchto závodů již v listopadu začali plnit evidenci úřadů práce. Dlužné mzdy však zatím nedostali, protože jejich nároky ve většině případů vznikly až po zahájení insolvenčního řízení, takže jim úřady nemohly vyplatit ani náhradu mzdy.