Anglo Irish Bank přejde ze tří čtvrtin pod stát

Dublin - Třetí největší zprostředkovatel půjček v ostrovní zemi čelil v posledních dnech runu na své akcie. Investoři nevěřili krytí aktiv banky, a tak vláda musela zakročit. Bance by prý hrozila insolvence, vláda proto sáhla po 100miliardové záruce v eurech. Už dříve management banky několikrát porušil kód chování mezi bankéři. Vláda asistovala při výběru nového vedení banky, to se jí dlouho nedařilo, a tak místo toho ve vedení usedne přímo zástupce vlády. Pod státní křídla se teď dostane balík prioritních akcií za 1,5 miliardy eur, v rozhodování banky budou znamenat tříčtvrtinovou hlasovací kontrolu a jistou dividendu 10 procent.

Faktické znárodnění banky vyvolalo v Irsku vášnivou debatu především o obsazení kontrolních a rozhodovacích orgánů Anglo Irish Bank. Série skandálů položila ve funkci dřívějšího šéfa Seana FitzPatricka. Jeho nástupce Donal O´Connor by měl ve funkci setrvat i po současném vstupu státu do podniku. To se značně nelíbí akcionářům banky.

Kontroverzním v kauze banky zůstává vlastnictví 15procentního podílu Seana Quinna. Ten je podle žebříčku Sunday Times Rich List nejbohatším Irem s majetkem téměř 5 miliard eur, vlastní golfová hřiště, sklárny nebo cementárny. V bance se tak rýsuje jeho a vládní duopol moci. Někteří odborníci včetně vládní opozice proto doporučovali spíše úplné převzetí banky.

„V současné situaci je stát jediný možný vlastník,“

prohlášení irské vlády

Dnes bylo s akciemi banky pozastaveno obchodování na burze jak v Dublinu, tak v Londýně. Legislativa krystalizující majetkové převzetí banky bude představena v úterý. Banka se stala podílníkem vládní pomoci ve výši 5,5 miliardy eur už v minulém roce.