ČNB doporučila vládě nestanovovat datum přijetí eura

Praha - Česká národní banka společně s ministerstvem financí doporučila vládě, aby letos nestanovovala datum přijetí eura a neusilovala v průběhu letošního roku ani o vstup země do systému směnných kurzů ERM II. To se letos sice zřejmě stane jediným nesplněným maastrichtským konvergenčním kritériem, ČNB však upozorňuje, že plnění dalších kritérií je kvůli současné světové krizi do budoucna nejisté.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl dnes prohlásil, že ze současné krize pro ČR nevyplývají tak jednoznačné závěry jako pro další země, kterým by přijetí eura zřejmě pomohlo. Měnová politika v ČR podle něj funguje, což ČR odlišuje například od pobaltských států, Maďarska nebo Bulharska. „Přijetí eura není v případě ČR odchodem od špatné měny k dobré měně, ale výměnou jedné dobré měny za druhou dobrou měnu,“ řekl Hampl.

Nejisté je také další zvyšování sladěnosti české ekonomiky s ekonomikou eurozóny. Problémem zůstává pružnost ekonomiky a možnosti trhu práce reagovat na případné ekonomické problémy. „Reforma daní a dávek, která byla zavedena v lednu 2008, nepřináší zmírnění strukturálních problémů na trhu práce v oblasti motivace k hledání zaměstnání,“ tvrdí Hampl. Navíc dostatečně pružně nereagují na ekonomický vývoj ani mzdy. Dlouhotrvajícím problémem české ekonomiky je pak podíl dlouhodobě nezaměstnaných.

2 minuty
Rychlé ekonomické zpomalení může oddálit euro
Zdroj: ČT24

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB:

„Okamžik, kdy řekneme, že výhody eura převažují nad nevýhodami, se blíží. Ale rozhodnutí o přijetí eura je především politické rozhodnutí.“


Mezi argumenty pro přijetí eura patří na základě aktuální analýzy ČNB a MF týkající se sladěnosti České republiky s eurozónou tradičně stabilně vysoká míra otevřenosti české ekonomiky a velká obchodní provázanost s eurozónou. Hampl přidává přibližování ekonomické úrovně ČR k úrovni zemí eurozóny.

Eurem nyní platí 16 z 27 států Evropské unie, přičemž posledním členem klubu se od začátku letošního roku stalo Slovensko a do tří let se bude zřejmě eurem platit ve všech sousedních státech ČR. Podle ministra financí Miroslava Kalouska by Česká republika mohla přijmout euro nejdříve v roce 2013. Vláda by měla oznámit termín přijetí eura podle premiéra Mirka Topolánka letos 1. listopadu.

Maastrichtská konvergenční kritéria:

1) Inflace (ČR loni neplnila, letos zřejmě ano)
- odchylka od průměru tří členských zemí s nejnižší inflací maximálně 1,5 procenta
2) Veřejné finance (ČR plní - 1,2 %)
- schodek veřejných financí maximálně tři procenta HDP
3) Zadluženost (ČR plní - 30,1 %)
- Celkový veřejný dluh nesmí přesáhnout 60 procent HDP, zohledňuje se i trend
4) Měnový kurz (ČR neplní)
- udržování kurzu měny ve stanoveném pásmu systému ERM II alespoň dva roky
5) Dlouhodobé úrokové sazby (ČR plní)
- Nesmí přesáhnout o více než dva procentní body sazby tří zemí s nejnižší inflací

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 1 hhodinou

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 10 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 15 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 16 hhodinami

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 20 hhodinami

USA od srpna uvalí na Japonsko a Jižní Koreu cla 25 procent, oznámil Trump

Spojené státy od 1. srpna na dovoz z Japonska a Jižní Koreje uvalí clo ve výši 25 procent, vyplývá z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social zveřejnil v pondělí americký prezident Donald Trump. O vyšších clech se dozvěděla i Jihoafrická republika, Malajsie a další země. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
7. 7. 2025
Načítání...