Tabákový Philip Morris navzdory krizi úspěšně vydělává

Praha/Kutná Hora - Největší tabákové společnosti v Česku se navzdory hospodířská recesi dařilo. V letošním prvním pololetí zvýšil Philip Morris konsolidovaný zisk po zdanění meziročně o 81,2 procenta na 1,1 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH firmě vzrostly o 30,4 procenta na 5,5 miliardy Kč, příznivě působily odbyt a ceny v České republice a měnové kurzy. Společnost to dnes oznámila v tiskové zprávě.

„Tržby i zisk byly ovlivněny vyššími objemy prodejů a příznivým cenovým vývojem oproti první polovině roku 2008, která byla nepříznivě poznamenána předzásobením trhu na konci roku 2007 před očekávaným zvýšením spotřební daně od ledna 2008,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR Alvise Giustiniani. K dobrým hospodářským výsledkům podle něj přispělo rovněž zvýšení cen vybraných značek v letošním roce.

Provozní zisk firmy meziročně vzrostl o 53 procenta na 1,5 miliardy. Nárůst částečně negativně ovlivnily zvýšené výrobní a provozní náklady.

Konsolidovaný zisk tabákové firmy před zdaněním vzrostl o 73,2 procenta na 1,4 miliardy korun. Tento výsledek příznivě ovlivnily také nižší nákladové úroky spojené s financováním předzásobení společnosti Philip Morris Slovakia pro letošní rok.

Podle analytiků ze skupiny Atlantik FT byly výsledky Philip Morris ČR lepší, než se čekalo, na všech úrovních, a to zejména díky lepším tržbám. V ČR se tržby firmy meziročně zvýšily o 81,3 procenta, zatímco Atlantik FT odhadoval růst o 67 procent. „V ČR se projevil především cenový efekt, kdy objem produkce byl lehce nižší, než jsme očekávali,“ uvedl hlavní analytik Atlantik FT Milan Vaníček.

Cigarety
Cigarety