Poslanci schválili bič na cestovky, budou muset zveřejňovat úplné ceny zájezdů

Praha - Nízké ceny dovolených, které se po přičtení nejrůznějších poplatků rázem vyšplhají na cenu o poznání vyšší a ne tolik atraktivní, nejspíše zmizí z nabídky mnoha cestovních kanceláří. Ty totiž budou muset zveřejňovat konečnou cenu zájezdů. Ukládá jim to novela zákona o cenách, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Nyní ji dostane k posouzení Senát. Výjimku dostaly cestovní kanceláře pouze u leteckých zájezdů, neboť palivové příplatky či letištní taxy se mohou měnit i těsně před odletem.

Působnost zákona se ale neomezuje jen na zájezdy a cestovní kanceláře. Nově řeší porušování cenových předpisů a definuje celou škálu případů, kdy se prodávající nebo kupující může dopustit deliktu proti cenovým předpisům. Zvyšuje také horní limity trestů, které tak podle vlády lépe odpovídají obratům kontrolovaných společností, v poslední době často významných nadnárodních podniků.

Novela například zakazuje zneužití významnějšího hospodářského postavení k neoprávněnému majetkovému prospěchu. Takovýmto postavením je podle důvodové zprávy situace, kdy se některá ze stran nemusí ohlížet na ceny u ostatních firem.

Sněmovna měla na programu například i minimální ceny cigaret

Dnes ovšem sněmovna nepřijala žádný z poslaneckých pozměňovacích návrhů. Jeden z nich například umožňoval ministerstvu financí, aby stanovilo minimální ceny cigaret. Ministr financí Eduard Janota to označil za nadbytečné. Již dnes podle něj Celní úřad v Kolíně stanovuje pevné ceny cigaret.

Jako neschválený zůstal ve sněmovně i návrh kontrolního výboru, aby ceny tepla místo Státní energetické inspekce kontrolovaly finanční úřady. Ministr Janota prohlásil, že tento návrh neprošel meziresortním připomínkovým řízením a vyžádal by si personální přesuny mezi úřady. Návrh výboru měl obecně zabránit předražování cen tepla.

Cigareta
Cigareta