Ústavní činitelé si mají pohoršit o čtyři procenta

Praha – Platy ústavních činitelů by měly v příštím roce klesnout. Shodla se na tom dnes vláda. Poslanci, soudci, státní zástupci a další činitelé si však nepohorší o pětinu, jak předpokládal původní návrh, ale jen o čtyři procenta. Už během dopoledního jednání navrhnul úřednický kabinet zdanit náhrady ústavních činitelů. Návrh na snížení jejich platů pošle vláda do sněmovny souběžně s balíčkem úsporných opatření. Ten by měla Poslanecká sněmovna probírat ve čtvrtek.

„Je to velmi složitá kauza, tady hrozí určité procedurální problémy, kterým jsme se chtěli vyhnout,“ poznamenal ministr financí Eduard Janota. Dodal, že je nyní na poslancích, jak se k vládnímu návrhu postaví. Připomněl situaci, kdy soudci podali stížnost kvůli zmrazení růstu svých platů v letech 2003 a 2004, které vláda zdůvodňovala především ekonomickými dopady povodní. Ústavní soud v roce 2007 dospěl k závěru, že zmrazení nebylo protiústavní. „Abychom se tomu vyhnuli, tak jsme postupovali tímto čtyřprocentním snížením,“ vysvětlil Janota.

Politici prý se snižováním svých platů nemají problém

Narozdíl od úsporného balíčku, vůči němuž se hlasitě ohrazují politici všech parlamentních stran, by návrh na snižování platů ústavních činitelů neměl v Poslanecké sněmovně narazit na větší odpor. Ačkoli ho předložil ministr financí, hlásí se k autorství návrhu na snižování platů sociální demokracie. „Není to návrh Janoty, ale návrh ČSSD, který si Janota osvojil, takže ho určitě podpoříme,“ sdělil předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Miroslav Kalousek, TOP 09:

„Státní fiskál to nezachrání. Ale v okamžiku, kdy šetří úplně všichni, kdy se musí zaměstnanci ve firmách smiřovat s poklesem platu, aby si udrželi své pracovní místo, a kdy by politici měli vysvětlovat nezbytnost úspor, je zapotřebí, aby šetřili sami u sebe.“

Podporu pětinovému snižování platů slíbila v anketě ČTK i strana bývalého ministra financí Miroslava Kalouska TOP 09, komunisté a zelení. Podle zelených by se omezení mělo vztahovat i na komunální politiky. Předseda sněmovní frakce zelených Přemysl Rabas považuje snížení platů ústavních činitelů za symbolický krok. „Jde jenom o miliony, mělo by se začít šetřit u státních zakázek, tam jsou miliardy,“ dodal.

Rozpačitě se k návrhu staví místopředseda ODS Petr Nečas. Ten dnes uvedl, že je považuje spíše za populistický folklor. Na tiskové konferenci ODS, která předcházela rozhodnutí vlády, Nečas poznamenal, že už nyní mají ministři nižší platy než jejich náměstci a poslanci nižší než ředitelé odborů na ministerstvech.

Poslanecké náhrady se možná budou danit

Zákonodárci se pravděpodobně nevyhnou zdanění poslaneckých náhrad, které k platu 61 400 tvoří další příjem v řádech desítek tisíc korun. Jiří Paroubek například takto pobírá víc než 34 tisíc, Mirek Topolánek zhruba 32 tisíc. „Státní rozpočet to samozřejmě nezachrání, ale když politici mluví o tom, že se musí šetřit všude možně, tak nemohou nezačít u sebe,“ myslí si jeden z nich, poslanec za KSČM Jiří Dolejš.


O velkých úsporách pro státní kasu ale mluvit nelze, odhadují se na stovky milionů korun. Platy ústavních činitelů podle odborníků navíc nejsou přemrštěné. „Je to rozhodně daleko míň, než by brali za podobnou odpovědnost v soukromém sektoru,“ upozorňuje Robert Scott Marlowe z poradenské firmy Hay Group. Čeští poslanci berou 2,5 krát více než je průměrná mzda, premiér pak zhruba její sedminásobek, což odpovídá i situaci v zahraničí.

Soudci jsou jasně proti

Jednoznačně proti snižování svých platů o 20 procent se od počátku stavěli soudci. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník řekl, že soudci mají už dva roky zmrazený růst platů, zatímco ostatním státním zaměstnancům platy stoupaly. „My k těm úsporným opatřením už dávno přispíváme,“ řekl Lichovník.


Snížení platů nebude součástí balíčku úsporných opatření ministra Janoty. Poslanci by tak o tom měli rozhodovat nezávisle na dalších úsporách. Naopak zdanění paušálních náhrad by v něm být mělo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 16 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
včera v 07:00

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
včera v 06:00

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...