Brown před G20: Číno, chceme ti dovážet víc

Pittsburgh – Větší možnost importu na čínské území požaduje britský ministerský předseda Gordon Brown. Řekl to pár hodin před odletem na summit ekonomicky nejvýznamnějších zemí světa, který se koná v Pittsburghu. Zároveň dodal, že světoví lídři, kteří stojí v čele těchto zemí, mají v plánu vytvořit ze summitů G20 instituci, která se stane hlavní hospodářskou radou celého světa. Dnes zahájený sjezd má na programu pokračování diskuse o reformě regulace finančního trhu. Německá kancléřka Angela Merkelová, která summit navštěvuje v předvečer nadcházejících německých parlamentních voleb, účastníky setkání varovala, aby právě reforma regulace soukolí finančních trhů nebyla díky jiným tématům odsunuta na vedlejší kolej.

„Skupina G20 bude hrát v ekonomické spolupráci větší roli než v minulosti skupina G8,“ řekl před zahájením dvoudenního sjezdu hospodářsky nejvýznamnějších zemí světa britský premiér Gordon Brown. Ten jmenoval dosavadní náměstkyni ministra obchodu, Shriti Vaderaovou, britskou koordinátorkou pro G20, která bude mít za úkol rovněž úzce spolupracovat se zástupci Jižní Korey. Ta totiž „předsednictví“ zemím G20 příští rok převezme.

Brown vzpomněl Čínu, na měnu prý nedojde

Video Rozhovorem s Jiřím Skoupím a Oldřichem Burešem
video

Rozhovorem s Jiřím Skoupím a Oldřichem Burešem

Rozhovorem s Jiřím Skoupím a Oldřichem Burešem

Reportáž Michala Kubala

Na diskusi ohledně příliš silné čínské měny, jüanu, která vedle jiných faktorů znelichocuje z pohledu jiných zemí vzájemné obchodní bilance s Čínou, prý podle šéfa britských labouristů Browna nedojde. Neopomněl však dodat, že na pořad jednání se otázka role Číny v mezinárodním obchodu jistě dostane. „Rádi bychom viděli to, jak Čína z našich zemí více dováží,“ vyslovil zatím jen zbožné přání Brown.

Právě před odklonem k podobným tématům, které hodlá nastolit kupříkladu právě britský ministerský předseda, varuje jeho německý protějšek, kancléřka Angela Merkelová. Tu čekají tento víkend v Německu parlamentní volby, jejím vyzývatelem je kandidát na premiéra za SPD a současný německý ministr financí Peer Steinbrück. Ten dokonce britské a americké bankéře obvinil z toho, že zavedení přísnější regulace finančního trhu blokují veškerými svými silami.

Angela Merkelová o prioritách Německa na summitu G20:

„Musíme se ujistit, že jsme se z krize poučili a že se chyby nebudou opakovat. Pittsburgh bude rozhodující v určení, zdali se regulace finančního trhu stane tématem číslo jedna. Pro nás je to nejdůležitější bod setkání.“


Do Spojených států se na jednání představitelů nejsilnějších ekonomik světa sjíždějí nejen politické a odborné kapacity, ale i demonstranti. Zatímco první budou hledat recept na rychlejší cestu z krize, ti druzí chtějí hlasitě nesouhlasit. Pittsburgh vyjdou jenom policejní posily na 20 milionů dolarů. Město se připravuje na všechny scénáře a ze zdejší věznice propustilo tisícovku nejmíň nebezpečných vězňů. „Občas to děláme. Ale teď máme zájem, aby ve vězení bylo dost místa pro jakýkoli scénář,“ tvrdí soudce Jeffrey Manning.

Čelní představitelé největších světových ekonomik se setkávají na summitu G20 v Pittsburghu za účelem oživení zatím pozvolné a křehké resuscitace globální ekonomiky z nejhorší světové hospodářské recese od třicátých let minulého století. Snaží se najít způsob, jak do budoucna podobným knock-outům světové ekonomiky zabránit.

Václav Klaus před summitem G20 pro ČT24:

0„Když se politici sejdou, tak musí mít nějaký výsledek, kdyby ho neměli, tak by to vypadalo, jako by nepracovali, takže určitě přijdou s desítkami různých návrhů. Těchto návrhů se bojím více než samotné krize.“