EU chystá změnu pravidel pro hypotéky, bude těžší je získat

Brusel - Pravidla pro sjednávání hypoték chce Evropská komise sjednotit v celé Evropské unii. Legislativa by sice měla přinést jednodušší pravidla pro poskytování hypoték, ale úvěry by mohla zdražit a zpřístupnit pro menší počet lidí než v současnosti. Návrh má zabránit opakování hypoteční krize z loňského roku, která nakonec přerostla v krizi finanční a hospodářskou. Podle tuzemských odborníků je český hypoteční trh zdravý a funkční a navrhované opatření zbytečné. Pokud by prošlo, jeho dopady by byly značně negativní.

O pravidlech informuje internetový server Euractiv, podle kterého chce Brusel údajně prosadit, aby banky mohly klientům poskytovat jen úvěry ve výši 40 procent hodnoty nemovitosti. Kdo by chtěl více peněz, musel by se zavázat ke splácení výrazně vyšších úroků. V praxi to znamená, že kdyby Čech žádal o hypotéku na byt za dva miliony korun, finanční ústav by mu mohl půjčit jen 800 000 korun za běžný úrok. Pokud by chtěl více, splátky by se mu výrazně prodražily.

Podle ředitele odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj jde o nereálnou úvahu

Ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Pavel Rakouš návrh v této podobě označil za nereálnou úvahu. „Šlo by o technokratické a těžkopádné opatření s negativním dopadem na ekonomický růst ČR a s převážně negativním dopadem i pro většinu zemí EU,“ uvedl. Jak dodal, MMR se tímto návrhem doposud nezabývalo a o stanovisko podle všeho nebyla požádána ani vláda.

V Česku je nyní velmi nízká míra nesplácení hypoték, kolem dvou procent, a na hypotéky nemají vliv kurzové pohyby, protože drtivá většina úvěrů na nemovitosti v ČR je poskytnuta v české měně. „Český hypoteční trh je zdravý a funkční. Nové opatření by hypotéky zdražilo a řada osob už by na ně nedosáhla,“ míní analytik firmy Broker Consulting Jan Lener. „Sjednocení pravidel v rámci EU by předpokládalo značné legislativní změny v některých zemích EU,“ upozornila manažerka Asociace hypotečních makléřů Petra Horáková Krištofová.

České banky obvykle poskytují hypotéky, které představují 60 až 70 procent tržní hodnoty nemovitosti. Nižší hodnoty poměrů hypotéky ku hodnotě nemovitostí postrádají efekt pro hospodářství. „Pokles dokonce pod 40 procent by představoval ve vztahu k nové bytové výstavbě dramatický pokles hospodářské produkce ve stavebnictví, zejména bytovém. Propad by mohl být více než poloviční. Nastalo by také výrazné snížení mobility obyvatel díky nemožnosti prodat a koupit bydlení,“ poukázal Rakouš.

Mluvčí Hypoteční banky, jedničky hypotečního trhu v ČR, Pavla Hávová s odkazem na informace z Evropské hypoteční federace poukázala, že navrhované opatření EK se nevztahuje přímo na omezování poskytování hypotečních úvěrů nad 40 procent zástavní hodnoty nemovitosti. Úprava se podle ní primárně týká bank a požadavků na jejich kapitálové vybavení.

Výhodné hypotéky jsou již nejspíš minulostí

I když podobný systém v Česku funguje i v současnosti, není stanovený zákonem a vytváří si jej sama banka. Situace z minulých let, kdy bylo možné získat úvěr na celou hodnotu nemovitosti za poměrně výhodný úrok, se ale již nejspíš nebude opakovat. Změna pravidel ovšem musí projít hlasováním členských států i Evropského parlamentu.

Lidé v EU si podle posledních dat z roku 2004 přitom brali hypoteční úvěry v průměru na 70 procent hodnoty nemovitosti. V případě, že například dům stál 140 000 eur (zhruba 3,6 milionu korun), klient na něj mohl získat standardní úvěr s běžným úročením až do výše 102 000 eur. V budoucnosti ovšem podle návrhu lidé budou muset před pořízením nemovitosti uspořit výrazně více peněz. Počet žadatelů o úvěr by tak měl ve většině států výrazně klesnout.

Komisní návrh by měl být součástí připravované novely směrnice o kapitálové přiměřenosti, která by měla sice začít platit v roce 2011, ale Evropský parlament si ještě předtím vyžádal její úpravu. Ta by měla mimo jiné zahrnovat úpravy manažerských odměn a zřejmě i sjednocení pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů.

Dle slov mluvčího eurokomisaře pro vnitřní trh Charlieho McCreevyho však není definitivně rozhodnuto, že komise „zastropování“ výše úvěrů nakonec navrhne. O podobné možnosti nicméně debatuje.

Evropská unie
Evropská unie
Více fotek
  • Evropská unie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1146/114597.jpg
  • Stavební stroje autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/771/77070.jpg
  • Eurocent autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1133/113232.jpg
  • Stavba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/745/74483.jpg