Řecko se chystá zpřísnit důchodový systém

Atény – Zvýšení věku odchodu do důchodu pro ženy z dnešních 60 na 65 let, omezení některých příspěvků a zpřísnění požadavků pro odchod do předčasného důchodu, tak vypadá soubor opatření, na kterých se dnes shodla řecká vláda v návrhu změn penzijního systému. Ty jsou jedním z předpokladů, aby Řecko mohlo čerpat finanční pomoc dohodnutou s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Řecké ženy budou kvůli zvýšení věkové hranice chodit do důchodu ve stejném věku jako muži. V Řecku je ale problém v tom, že je zde velká řada lidí odchází do důchodu mnohem dříve, než je stanoveno zákonem. Vláda proto navrhla, že se zároveň zvýší požadavek na počet odpracovaných let z nynějších 35 až 37 na 40 let, čímž chce předčasné odchody do důchodu omezit.

„Bude to úplně nový systém,“ nechal se dnes slyšet ministr práce Andrea Loverdos. „Bylo to těžké, teď ale věřím, že v Řecku můžeme změnu prosadit,“ dodal.

Takzvaný efektivní odchod do důchodu, který zohledňuje právě i předčasné odchody, se v současné době pohybuje kolem 61,4 roku. Záměrem vlády je tento průměr do roku 2015 zvýšit na 63,5 roku. V Řecku jsou ale i skupiny lidí, převážně ve státní správě, kde je efektivní věk odchodu do důchodu o mnoho nižší.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina Řeků není s návrhem změn spokojena. Odboráři chystají na 29. června čtyřiadvacetihodinovou stávku a chtějí zákonodárce přesvědčit, aby návrh v hlasování odmítli.