Textilkám komplikuje život drahá bavlna, hrozí zdražováním

Praha – Ceny oděvů by mohly začít růst. Na vině je drahá bavlna, která se poprvé po 15 letech prodává za víc než jeden dolar za libru - při přepočtu na metrický systém asi 42 korun za kilo. Výrobci oděvů, kteří dosud vzhledem k ostré konkurenci vyšší cenu bavlny promítaly jen do svých nákladů varují, že i oni budou muset začít zdražovat.

Bavlna razantně podražila - poprvé po 15 letech se vrátila nad jeden dolar za libru. Při přepočtu na metrický systém je to asi 42 korun za kilo bavlny. Může za to hlavně špatná sklizeň, velká poptávka výrobců oděvů a spekulace hedgových fondů.

Od roku 1960 je to teprve podruhé, co cena bavlny překročila jednodolarovou hranici. Hlavním viníkem je velká poptávka ze strany spekulantů, nepomohlo ale ani nepříznivé počasí. Světovou jedničku - Čínu - letos sužují nízké teploty a deště, sousední Indii zase trápí monzuny a problémy s počasím řeší i největší vývozce – Spojené státy.

2 minuty
Reportáž Lucie Edrové
Zdroj: ČT24

„Věděli jsme, že to přijde. Mnoho faktorů tomu napovídalo. Bavlna zdražovala převážně kvůli zájmu investorů, kteří očekávají, že oděvní průmysl ceny posune ještě dál,“ připustil maloobchodní analytik Richard Hyman.

Výrazné zdražení si ale textilní společnosti nemohou kvůli konkurenci dovolit. Podle viceprezidenta Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jiřího Kohoutka bude záležet na vedení každé firmy. „Důležité je, jak dlouho se bavlna udrží na současných rekordních úrovních, pokud by to bylo delší dobu, tak opravdu hrozí to, že se vysoké ceny promítnou i do konečných cen textilií,“ podotýká analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Podle odborníků dává situace na trhu šanci na to, aby se cena bavlny vyšplhala nad historické maximum 1,17 dolaru za libru. Část analytiků ale upozorňuje, že růst cen bavlny se brzy vyčerpá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
před 5 hhodinami

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
05:45Aktualizovánopřed 8 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánovčera v 20:11

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
včera v 19:38

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
včera v 18:12

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
včeraAktualizovánovčera v 14:20

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
včera v 06:30

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
21. 7. 2025
Načítání...