Praha nebude vymáhat pokuty za projekt Opencard

Praha – Magistrát hlavního města Prahy nebude po firmě Haguess vymáhat sankce za nedodržení smluvních termínů v případě spouštění systému multifunkčních karet Opencard. Podle nezávislých právních posudků, které si nechal magistrát zpracovat, totiž k žádnému porušení smlouvy nedošlo. To si ovšem nemyslí sdružení Oživení, které na nedodržování termínů upozornilo. Haguess se s dohodnutými dodávkami podle něj opozdil o 229 dnů a Praha za to údajně měla vymáhat pokuty ve výši 224 milionů korun.

Oživení tvrdilo, že Haguess nedodržel termíny při realizaci Servisního kartového centra pro projekt Opencard. Za každý den, kdy byla firma v prodlení, měla magistrátu zaplatit jedno procento z celkové hodnoty zakázky, tedy zhruba 981 tisíc korun. Praha ale tyto peníze nikdy nevymáhala a vymáhat nebude. Haguess prý smlouvu nikdy neporušil.

„Mám zatím k dispozici draft prvního právního stanoviska a nechal jsem si vypracovat ještě oponentní, které zatím říká, že nedošlo k porušení termínů, které byly smlouvou dány. Termíny byly skutečně plněny tak, jak smlouva umožňovala, tudíž není možno vymáhat smluvní pokuty,“ řekl ČT24 ředitel magistrátu Martin Trnka. Pokud mělo dojí k prodlení, realizátor projektu to městu ústně oznámil.

2 minuty
Reportáž Štěpánky Martanové
Zdroj: ČT24

Co s hybridními kartami?

Kontrolní výbor, na kterém se dnes o Opencard diskutovalo, se navíc zabýval otázkou, co se zbylými hybridními kartami. Ty se vydávali v počátcích projektu, obsahovaly kontaktní i bezkontaktní čip, a byly tak náchylné ke zneužití. Karet si město objednalo 50 tisíc, k uživatelům se dostalo ale jen asi 10 tisíc z nich. Pak se od této technologie upustilo. Zbytek hybridních karet za zhruba 18 milionů korun nyní leží ve skladu.

„Hledáme pro ně využití, buď z hlediska odboru sociální péče, a potom jednáme ještě se školami,“ popsal možné varianty využití přebytečných karet ředitel magistrátního odboru informatiky Ladislav Kočí.

Opencard zůstává v hledáčku policie

Karta Opencard funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny a je možné s ní platit parkovné. Původně se však počítalo také s tím, že bude mít celou řadu funkcí, například ji bude možné využít i jako elektronickou peněženku. Loni v listopadu nezávislý audit naznačil, že řada finančních prostředků byla při realizaci projektu vynaložena neúčelně a že selhala kontrola projektu. Výsledkem bylo, že náklady na vydání jedné plastové kartičky s čipem přesáhly 2 tisíce korun. Do městské kasy přitom projekt slibované zisky nepřinesl.

Kvůli nezdaru Opencard padlo už i trestní oznámení na neznámého pachatele. Loni v prosinci ho podala opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková (nezávislá), podle které mělo údajně dojít k porušení hned několika zákonů, například zákona o veřejných zakázkách. Policie případ zatím šetří. Zabývá se rovněž 25milionovou dotací, kterou v roce 2006 dostal realizátor projektu – firma Haguess – od tehdejšího ministerstva informatiky. Dřív než po podzimních komunálních volbách ale vyšetřování zřejmě neskončí.

Martin Trnka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 10 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 10 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 11 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 18 hhodinami

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
23. 7. 2025
Načítání...