Zátěžové testy bank zpřísní

Brusel - Ministři financí členských zemí Evropské unie se shodli, že zátěžové testy bank budou letos tvrdší než v roce loňském. Podle nich by měly zkoumat například zacílení na likviditu. Metodologie pro testy by měla být připravena do března, testy provedeny do května a výsledky by měly být známé ve třetím čtvrtletí roku. Celkem by mělo být testováno stejných 91 finančních institucí jako loni, jen by měla být přísnější pravidla, uvádí agentura Reuters.

„Testy se uskuteční do konce května a dá se čekat, že budou přísnějším, než byly v minulém roce,“ uvedla velvyslankyně při EU Milena Vicenová, která ČR na jednání zastupovala. „Je také možné, že to bude pro banky náročnější a že více bank neprojde,“ podotkla česká ambasadorka.

V letošním roce mají testy zahrnovat i scénáře, kdy se i konkrétní země dostanou do hlubokých potíží. Přesná kritéria budou dopracována do března. Evropská centrální banka, která v případě testů hraje klíčovou roli, očekává, že testy neprojde více bank než loni. Tehdy propadlo sedm ústavů. Nesplnily totiž základní požadavek na výši základního kapitálu v případě další krize.

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

Loňské testy ukázaly odolnost evropského bankovního systému

Podle Evropské centrální banky dopadly loňské prověrky dobře a potvrdily celkovou odolnost bankovního systému Evropské unie v případě nenadálých šoků. Unii by mohly pomoci obnovit důvěru investorů na finančních trzích.

Ovšem jak uvedla analýza bankovní skupiny Citigroup, pokud by zátěžové testy Evropské unie odpovídaly realitě v evropském finančním sektoru a soustředily se i na vlastní účetnictví bank, a nikoliv jen na obchodní portfolia, propadlo by v nich 24 finančních ústavů.

České finanční instituce během krize podobné problémy, které postihly četné finanční instituce hlavně v západoevropských zemí, vzhledem k dřívějším reformám a nastavení systému v reakci na potíže v minulosti neměly. Ovšem ocitají se čím dál častěji v rukou zahraničních finančních skupin, na které krize dolehla o něco tíživěji.