„Testy se uskuteční do konce května a dá se čekat, že budou přísnějším, než byly v minulém roce,“ uvedla velvyslankyně při EU Milena Vicenová, která ČR na jednání zastupovala. „Je také možné, že to bude pro banky náročnější a že více bank neprojde,“ podotkla česká ambasadorka.
V letošním roce mají testy zahrnovat i scénáře, kdy se i konkrétní země dostanou do hlubokých potíží. Přesná kritéria budou dopracována do března. Evropská centrální banka, která v případě testů hraje klíčovou roli, očekává, že testy neprojde více bank než loni. Tehdy propadlo sedm ústavů. Nesplnily totiž základní požadavek na výši základního kapitálu v případě další krize.

Telefonát Evy Hrnčířové
Loňské testy ukázaly odolnost evropského bankovního systému
Podle Evropské centrální banky dopadly loňské prověrky dobře a potvrdily celkovou odolnost bankovního systému Evropské unie v případě nenadálých šoků. Unii by mohly pomoci obnovit důvěru investorů na finančních trzích.
Ovšem jak uvedla analýza bankovní skupiny Citigroup, pokud by zátěžové testy Evropské unie odpovídaly realitě v evropském finančním sektoru a soustředily se i na vlastní účetnictví bank, a nikoliv jen na obchodní portfolia, propadlo by v nich 24 finančních ústavů.
České finanční instituce během krize podobné problémy, které postihly četné finanční instituce hlavně v západoevropských zemí, vzhledem k dřívějším reformám a nastavení systému v reakci na potíže v minulosti neměly. Ovšem ocitají se čím dál častěji v rukou zahraničních finančních skupin, na které krize dolehla o něco tíživěji.