Bolívie napravuje reputaci koky

La Paz – Bolívie, třetí největší producent koky, se snaží této rostlině zlepšit reputaci. Konvence OSN ji v roce 1961 prohlásila za nelegální narkotikum, neboť z ní narkomafie vyrábí kokain. Podle Bolivijců ovšem nemusí být využita pouze jako droga, ale listy se dají použít i na dobré věci. Tamní zemědělci nově přišli na to, že jsou výborné jako hnojivo. Teď se v Bolívii pěstuje na osmi tisících dvou stech hektarech.

Bolivijská vláda vzkazuje světu, že koka není kokain, naopak je užitečná. Koka navíc patří v této nejchudší zemi Jižní Ameriky k nejdůležitějším hospodářským surovinám. V zemi se z jejích listů vyrábí šampony, krémy i čaje. Nově se testuje i jako hnojivo.

Lucio Copa, bolivijské ministerstvo industrializace

„Výsledky chemických i fyzikálních analýz jsou velmi povzbudivé. Obsahuje vysoký obsah dusíku. Koku jsme porovnali s prací žížal, které jsou dosud považovány za nejlepší původce hnojiva na světě, a listy obstály.“

Video Hypnotizování – průkopník nového způsobu prodeje ženské módy
video

Hypnotizování – průkopník nového způsobu prodeje ženské módy

Koka jako rostlina obnovující nekvalitní půdu

Tamní ministerstvo zemědělství chce hnojivo z koky využít k obnově půdy, která je po staletí obdělávání značně nekvalitní. Vypěstované plodiny jsou menší a nemají už prý takovou barvu a chuť jako dřív. Pro zemědělce je stále těžší se uživit. „V této oblasti se koka tradičně pěstuje. Jednoznačně říkám, že list ve svém přirozeném stavu není droga,“ zastává se zemědělec pěstující koku Eliseo Chura své rostliny.

Hnojivo z této rostliny má za úkol zlepšit produkci citrusů, kávy, ale také organické koky. Aby se z lístků koky stal kokain, musejí projít složitým chemickým procesem. Dokonce i ve své původní, neupravené formě, si koka vysloužila ve světě špatnou pověst. Bolivijští vládní představitelé se při svých mezinárodních cestách snaží její reputaci vylepšit a výzkumníci mezitím hrdě demonstrují výsledky svého snažení. Lístky koky ošetřené novým hnojivem určitě vypadají lépe než ty ostatní.

„Při experimentu s hnojivem z koky jsme docílili dvakrát lepších výsledků, než jaké jsou běžné u kompostů vytvořených s pomocí žížal… Když rostliny koky pohnojíme tímto hnojivem, mají jinou barvu listů – a také se dá očekávat větší úroda a lepší kvalita,“ říká ředitel Úřadu vlády pro industrializaci Miguel Calisaya Montalvo.

Ministerstvo zemědělství by si přálo, aby se nové hnojivo začalo vyrábět průmyslově a co nejdřív se používalo po celé zemi nebo třeba i v zahraničí, kde by mohlo špatnou pověst kokainovníku pravého napravit. Vláda nyní vyměřuje zemědělcům, kolik smí koky vypěstovat. Poté ti, kteří normy nedodrží, riskují zabavení veškeré úrody i vězení. Listy totiž končí v rukou obchodníků s drogami. Každý rok u nich zajistí policie až 700 tun listů.

Bolívie
Bolívie
Více fotek
  • Bolívie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2311/231085.jpg
  • Koka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2268/226752.jpg