Lidový supermarket aneb socialismus v londýnské praxi

Londýn - Rekordní ceny potravin a zájem o ekologicky šetrné zemědělství vedly v Londýně k založení nového typu obchodu s potravinami. Takzvaný lidový supermarket funguje jako nezisková organizace. Jeho personál tvoří téměř výhradně dobrovolníci, kteří navíc získávají desetiprocentní slevy na nákupy. Kdo chce v lidovém supermarketu výhodně nakupovat, musí v něm čtyři hodiny měsíčně vytírat podlahu nebo vykládat zboží a současně zaplatit členský příspěvek. Jeho účet ale nakonec může být až o polovinu nižší než v běžném obchodě.

Zakladatel lidového supermarketu Arthur Potts-Dawson:

„Hlavní myšlenka našeho supermarketu je nabídnout levnější a kvalitnější potraviny, snížit objem odpadu, který se v obchodě vytvoří a zajistit si dodávky přímo od výrobců, abychom co nejvíc snížili cenu zboží.“

Potts Dawson se inspiroval v New Yorku, kde supermarket na podobném principu funguje už od roku 1974. I když je ten londýnský v provozu půl roku, stálou klientelu se mu už podařilo získat a roste i celková částka, kterou tu zákazníci každý týden utratí. „Chování spotřebitelů se mění, lidé se zajímají o udržitelné zdroje potravin. Tyhle supermarkety je tak budou lákat čím dál tím víc,“ dokládá analytik Malcolm Pinkerton.

Video Lidový supermarket
video

Lidový supermarket

Podle Světové banky vzrostly loni světové ceny potravin o 29 procent. V současnosti jsou už jen asi tři procenta pod rekordem z roku 2008 a mluví se o hrozící potravinové krizi. I proto je možnost ušetřit v lidovém supermarketu pro zákazníky přitažlivá.

Lidový supermarket
Lidový supermarket