Ropa zdražuje kvůli lepším hospodářským předpovědím
Například uzavření Suezského průplavu by dopravu suroviny do Evropy prodloužilo o dva týdny. V tom případě by stála až o milion dolarů více. Situace na Blízkém východě ale není jediný důvod rekordních cen. Cenu ropy tlačí vzhůru i dobré výsledky světového hospodářství.

Ropa hýbe světovými trhy
Analytik společnosti Colosseum Petr Čermák:
„Ropu podporují v poslední době i makroekonomicé zprávy ze světa, které naznačují, že hospodářský růst by měl pokračovat. To samozřejmě tlačí její cenu vzhůru.“
Z drahé ropy mají strach i Spojené státy, a to i přesto, že se cena severoamerické ropy zatím nezvyšují. Benzin totiž stojí nejvíce od roku 2008 a podle předpovědí ministerstva energetiky by se letos mohl dostat nad magickou hranici čtyř dolarů za galon. „Nemůžeme ovlivnit světovou cenu ropy, můžeme ale snížit její spotřebu. Spojené státy využívají zhruba čtvrtinu světové produkce. Pokles naší spotřeby by tak cenu ropy tlačil dolů,“ tvrdí ministr energetiky USA Steven Chu.
Trhy se obávají šíření nepokojů
Na sílící nepokoje na severu Afriky, nejprve v Tunisku a později v Egyptě, začala ropa reagovat už koncem ledna. Tyto dvě země sice nemají z hlediska vývozu ropy na ceny prakticky žádný vliv, trh se ale obával, že se nepokoje rozšíří do dalších arabských zemí, což se také stalo. Problémem by mohla být situace v zemích kolem Perského zálivu.