Třetina Čechů nemá přehled o svých příjmech a výdajích

Praha - Až třetina obyvatel Česka vůbec nesleduje své příjmy a výdaje, přičemž do této skupiny patří velmi často lidé s nejnižšími příjmy. Informace vyplývají z průzkumu Factum Invenio pro projekt Abeceda rodinných financí. Podle něj navíc téměř polovina domácností pak vůbec neplánuje rodinné finance. Z projektu vyplývá, že lidé, kteří své finance nesledují, většinou současně postrádají základní povědomí o hospodaření s penězi. Abeceda chce podpořit pochopení fungování peněz u všech uživatelů - od mládeže až po seniory - a zavádí finanční vzdělávání do rodin, komunit a k sociálně slabším občanům.

Téměř 80 procent domácností si podle průzkumu alespoň někdy část peněz spoří. Dvě pětiny lidí tak činí přitom pravidelně. Naopak 18 procent lidí nespoří vůbec. „Peníze nikdy neodkládají mladí do 29 let. Část z nich jsou ti, kteří na to nemají, a část ti, co žijí bezstarostně. A opět se to týká rovněž lidí se základním vzděláním a nejnižšími příjmy,“ uvedl Jan Herzmann z Factum Invenio.

Češi mají největší výdaje za bydlení

Video Příjmy vs. výdaje
video

Příjmy vs. výdaje

Největší sumu Češi utrácejí za vše související s bydlením. Tento výdaj přitom za nejvyšší označily tři čtvrtiny dotazovaných domácností. „Ukazuje to, že se dostáváme do situace podobné v západní Evropě, kde je to bydlení skutečně nejdůležitější položkou,“ prohlásil Herzmann. Existují však dvě procenta domácností, které mají jako nejdůležitější výdaj cigarety a alkohol, vyplynulo z průzkumu.

Jan Herzmann, generální ředitel Factum Invenio

„Kdo chce dobře vycházet s penězi, měl by alespoň nějakou formu rozpočtu mít. Měl by mít i představu o tom, jak se svými penězi zachází, pokud možno si i nějaké odkládat pro případ nouze.“

Podle průzkumu mají dvě třetiny Čechů příjmy vyšší než výdaje, dvěma pětinám lidí přitom zůstane na konci měsíce deset a více procent celkových příjmů. Naopak trvale na dluh žijí čtyři procenta domácností. Lidí, kteří své rodinné finance plánují, s penězi lépe vycházejí.

Factum Invenio uskutečnila průzkum společnost letos v lednu mezi 1 020 respondenty staršími 15 let. Sledováno bylo chování českých domácností v oblasti domácích rozpočtů, výdajů, spoření a zadluženosti.

Nové bydlení
Nové bydlení