Benzin podle ČSÚ nezdražil, nejspíš se to ale brzy změní

Praha - Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu s výjimkou nafty klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál v průměru 33,25 koruny za litr, a byl tak o devět haléřů levnější než o týden dříve. Motorová nafta zdražila o sedm haléřů na průměrných 32,84 koruny za litr. V dalších týdnech ale analytici očekávají spíše zdražení pohonných hmot. V uplynulém týdnu totiž kvůli nepokojům v Libyi skokově rostla cena ropy. Dostala se až ke 120 dolarům za barel.

Cena benzinu Special 91 klesla podle Českého statistického úřadu na průměrných 32,88 koruny za litr, byla tak o dva haléře nižší než před týdnem. Cena plynu LPG se snížila o 11 haléřů na průměrných 17,51 koruny za litr. Údaje statistiků se však rozcházejí s daty od společnosti CCS, která rovněž pravidelně sleduje vývoj cen benzinu a nafty. Podle jejích úterních údajů Natural 95 zdražil o 12 haléřů na 33,14 koruny. Stejně zdražila i nafta na 32,63 koruny za litr.

Co čeká řidiče dál? Nejspíš zdražení

Video Ceny ropy letí vzhůru
video

Ceny ropy letí vzhůru

Vývoj cen pohonných hmot bude podle analytiků záviset na dalším vývoji situace na Blízkém východě a severní Africe. „Trhy se především obávají přesunu protestů do dalších zemí, které jsou významnými světovými producenty ropy,“ podotkl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Jan Šimek z Broker Consulting považuje pro další vývoj za klíčové, zda se nepokoje nezvrhnou do občanských válek a jak budou nové režimy spolupracovat s vyspělými ekonomikami. „Podle pesimističtějšího scénáře by čeští motoristé mohli očekávat zdražení benzinu v relacích o 50 haléřů až korunu na litr,“ soudí Šimek. Dopad do cen benzinu v Česku ale podle něj paradoxně tlumí spotřební daň. Ta tvoří značnou část cen pohonných hmot.