ODS nechce otevírat Pandořinu skříňku úprav reformy penzí

Praha - Návrh důchodové reformy dohodnutý ekonomickými ministry by se už neměl měnit. ODS dohodnuté body dodrží a žádá koaliční partnery, aby je už neotevírali. Po dnešním jednání širšího vedení ODS to prohlásil premiér a předseda strany Petr Nečas. Předseda vlády má ve svém přístupu k přípravě důchodové reformy plnou podporu výkonné rady své strany.

„Dohodu uzavřenou na úrovni porady ekonomických ministrů považujeme za hotovou. Chceme ji držet a budeme ji držet a žádáme od koaličních partnerů, aby ji také drželi. Aby nezačali otevírat znovu již případně uzavřené části této dohody,“ uvedl Nečas. ODS si podle něj nedovede představit, že by se otevírala „Pandořina skříňka případných změn“.

Ekonomičtí ministři se na plánu důchodové reformy dohodli v pátek. Záměr počítá s tím, že se DPH u části výrobků ve snížené sazbě zvýší na 20 procent co nejrychleji, a to možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Všechny tyto prostředky by podle vlády měly jít na penze. Ministři se domluvili také na tom, že děti v produktivním věku by měly dostat možnost odvádět ze sociálního pojištění jedno procento na důchod rodičům. Rodiče dvou dětí by si tak v penzi mohli průměrně polepšit o 500 korun měsíčně.

Video Brífink po jednání výkonné rady ODS
video

Brífink po jednání výkonné rady ODS

Výkonná rada ODS podle svého dnešního vyjádření považuje za klíčové, že reforma povede k finanční udržitelnosti důchodového systému i do budoucna. Dobrovolné spoření v penzijních fondech, snížení nákladů práce i posílení mezigenerační solidarity plně odpovídá programu ODS.