Nezdaňujte knihy, znělo Staroměstským náměstím

Praha – Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes odpoledne sešly necelé tři stovky lidí, aby protestovaly proti zvýšení sazby daně z přidané hodnoty u knih a tiskovin, které podle knihkupců těžce poškodí knižní trh. Demonstraci pořádanou pod heslem „Nezdaňujte čtení, nezdaňujte informace“ přišli podpořit zástupci vysokých škol, spisovatelé i nakladatelé. Protestem chtěli knihkupci a nakladatelé upozornit veřejnost na nebezpečí, které podle nich knihám i vzdělanosti Čechů hrozí a apelovat na vládu, aby knihám udělila výjimku.

Demonstranti se na Staroměstském náměstí sešli kolem 16. hodiny. Nelíbí se jim plánované zvýšení daně z přidané hodnoty, kterým chce vláda krýt náklady připravované důchodové reformy. „My jsme rádi, že lidé přišli vyjádřit svůj názor. Co se týče počtu, hrozilo krupobití, hrozily bouřky, takže já si myslím, že ty tři stovky za daného stavu jsou docela dobré,“ prohlásil Vladimír Pistorius, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů, který protest organizoval.

Na knižní trh podle knihkupců a nakladatelů zvýšení DPH tvrdě dolehne, příjmy státu to ale příliš nezvýší. Výzvu na obranu knih na stránkách Svazu českých knihkupců a nakladatelů zatím podpořilo zhruba 160 tisíc lidí – nakladatelů, knihkupců, ale zejména čtenářů.

Rozhovor s Vladimírem Pistoriusem (zdroj: ČT24)

Vláda hodlá prosadit zvýšení snížené sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a následné sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta od roku 2013. Nyní se přitom na knihy vztahuje desetiprocentní sazba daně. Zvýšení daně z přidané hodnoty má pokrýt náklady na důchodovou reformu.

Knihy se budou kupovat méně

Podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů zvýšení DPH výrazně sníží knižní produkci. „Produkce klesne minimálně o 30 procent,“ varoval ve Studiu 6 místopředseda nakladatelské sekce Svazu českých knihkupců a nakladatelů Marek Pečenka. V knižním průmyslu kvůli tomu zaniknou dva až tři tisíce pracovních míst.

Nejhorší propad produkce podle Pečenky postihne nejnáročnější segmenty, tedy především odborné knihy, překlady, učebnice a dětské knihy. To podle Pečenky povede ke snížení čtenářské gramotnosti mladé generace a také snížení konkurenceschopnosti České republiky.

Příjmy, které vyšším zdaněním knih státní kasa získá, přitom nebudou nijak zásadní. Má jít zhruba o 200 milionů korun a sám ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) přiznává, že jde z hlediska státního rozpočtu o zanedbatelnou částku. Otevřít diskusi o výjimce si ale v křehké vládní koalici netroufá. Knihkupcům a nakladatelům tak nezbývá než spoléhat na šéfa poslanců TOP 09 Petra Gazdíka, který přislíbil, že při projednávání změn v DPH ve sněmovně předloží pozměňovací návrh, jenž by knihám pomohl.

Elektronická kniha? Tu papírovou nenahradí

Pomoci vyrovnat se s propadem produkce nakladatelům nepomůže ani nový hit knižního trhu – elektronické knihy. „Náklady na vydání elektronické knížky jsou zhruba stejně vysoké jako na vydání knihy normální. Kniha se musí přeložit, zredigovat, graficky upravit. Jediné, co tam odpadá, je tisk,“ podotkl Pečenka. Navíc obliba tohoto výstřelku moderní techniky je mezi českými čtenáři stále velmi nízká. „V České republice jsou prodeje elektronických knih v řádu desítek měsíčně od jednoho titulu, což je naprosto nesrovnatelné s tištěnými knihami,“ připomněl Pečenka.

Český knižní trh je nyní podle statistik na svém vrcholu. Počet vydaných knih od roku 1990 téměř nepřetržitě roste. Ve srovnání s dalšími zeměmi Evropské unie se v Česku čte nejvíce a na počet obyvatel se vydává i nadprůměrný počet titulů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 16 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 17 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
včera v 20:54

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...