Stávka nepřinesla jen škody, dařilo se restauracím

Praha – Na čtvrteční výluku v dopravě s černými scénáři hleděla řada ekonomů i obchodníků. Nakonec se však nevyplnily, jak České televizi potvrdil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka. Řada lidí, která nešla do práce, navíc potěšila svou návštěvou provozovatele restaurací, kteří si zejména v Praze a centru velkých měst pochvalují vyšší výdělky než obvykle.

„Katastrofické scénáře, které byly někde malovány, se nesplnily,“ prohlásil Juračka. Jak doplnil, hodně k tomu přispělo to, že odboráři dodrželi slib z jednání tripartity, na kterém nakonec vyloučili blokádu silnic. Pokles tržeb hlásí například obchodníci v Praze, kde vůbec nejelo metro a v provozu byl jen zlomek autobusů a tramvají. Kvůli hlášeným protestům totiž ubylo zákazníků. Část lidí si zřejmě cestu do metropole rozmyslela.

Firmy měly problémy například se zajištěním logistiky, ale takové situace řešily především posunem zásobení už na středu. Vyskytly se i zhoršené podmínky při dovozech zaměstnanců do práce. Až desetiprocentní úbytky obratu znamenala stávka pro hypermarkety, které jsou dostupné zejména pomocí MHD. Naopak ostatní o větších škodách neinformují.

„My očekáváme díky stávce podle dosavadních výsledků pokles zhruba 25 procent. To znamená 150 až 200 tisíc,“ uvedl obchodní ředitel kurýrní služby David Voverka. Ostatní odvětví však tak vysoké procentuální škody většinou nečeká.

Juračka: V obchodech i jinde vládla pohoda

Juračka si pochvaluje, že na pohodovém průběhu stávky se například v obchodech podíleli i zákazníci, kteří se chovali velmi ukázněně. Hodně lidí z velkých měst například prchlo před stávkou na chalupu. Zhoršená dostupnost dopravy a zejména pak nefunkčnost metra však přinesly nižší tržby zejména malým obchodníkům, kteří mají například u metra umístěnou trafiku či jinou provozovnu.

Ze stávky však mohla mít radost řada restaurací, především v Praze nebo centrech velkých měst. Lidé, kteří se nemohli do práce dostat, totiž často volili jejich služby a restaurace hlásí vyšší počet návštěvníků i tržby v porovnání s „normálními“ dny.

Dopad stávky na samotné dopravní podniky je různý

V metropoli způsobila stávka ztráty jen u tržeb jízdného, jak uvedl ředitel DPP Martin Dvořák. Jihomoravský kraj, město Brno ani brněnský dopravní podnik (DPMB) kvůli stávce výraznou finanční ztrátu neutrpěly. Dohromady může jít maximálně o stovky tisíc korun. Olomoucký dopravní podnik, jehož zhruba 70 procent zaměstnanců se připojilo k protestu odborů, díky stávce dokonce ušetřil, a to na mzdách a naftě. Přesnou částku bude dopravce znát až po vyúčtování platů.

  • Většina lidí vyrazila do práce pěšky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2645/264437.jpg
  • Zastavené metro autor: Jana Erbenová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2644/264325.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 5 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 18 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 18 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...