Problémy Čechů s dluhy narůstají

Praha - Problémy zadlužených lidí se neustále prohlubují a stále vyšší množství dlužníků se obrací o pomoc na dluhové poradny. Podle posledních údajů České národní banky stále stoupá jak zadlužení domácností, tak i podíl nesplácených úvěrů. Centrální banka navíc čeká, že ještě minimálně do konce letošního roku procento těchto takzvaných úvěrů v selhání u domácností bude přibývat.

Lidé neodhadnou, na co postačí

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí rostou, a Češi tak už dluží 1,63 bilionu korun. Podle České národní banky stouplo zadlužení domácností zhruba o 70 miliard. Banky ochotně půjčují dál, jenže lidé mají problém půjčky a úvěry platit.

Video Komentář Davida Šmejkala
video

Komentář Davida Šmejkala

Komentář Davida Šmejkala

20.5.2011

Reportáž Vandy Kašové

Na občanské poradny se letos v prvním čtvrtletí obrátilo téměř o 50 procent lidí více než loni. „Dlužné částky se zvyšují, a tím pádem i řešení problému je čím dál tím složitější,“ přiblížil ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický. Podle něj většina dlužníků špatně odhadne své možnosti. Do problémů se často lidé dostanou kvůli ztrátě zaměstnání, rozchodu s partnerem nebo vážné nemoci.

Spotřebitelé často padají do stejné pasti několikrát

Problémy se už ale netýkají pouze nízkopříjmových skupin. Do problémů se mnohem častěji dostávají i střední vrstvy, tvrdí Skalický. Podle odborníků v Česku chybí především státní dozor nad poskytováním půjček a spotřebitelům potom opatrnost. „Zajímavé na tom je to, že se to týká většinou klientů, kteří už nějaké problémy s plněním závazků mají, a ty počty těch závazků, které nejsou schopni plnit, narůstají,“ dodává mluvčí sdružení Solus Jan Piskáček.

Petr Kříž, odborník na bankovnictví, PricewaterhouseCoopers

„Postupné ekonomické oživení dodává odvahu jak domácnostem, tak i bankám. Ty jsou sice při úvěrování obezřetné, půjčování peněz je ale jednou z jejich základních činností a musí efektivně využívat přijaté vklady.“

„Nejčastěji k nám chodí lidé, kteří jsou se základním vzděláním nebo vyučení ve věku mezi 31 až 40 lety,“ tvrdí zástupkyně ředitele Asociace občanských poraden Kateřina Plháková. Nejde ale jen o domácnosti. Banky se snaží rozšířit poskytování úvěrů i pro podnikatele. A je to vidět. Také firmy mají problémy se splácením. Oproti loňsku se podniky zadlužily o víc než 12 miliard na celkových 913 miliard. Jenže firmy se chovají zodpovědněji. Řada z nich si totiž uvědomuje, že k tomu, aby mohly na trhu přežít, je klíčové oddlužování.

Čechy chrání zákon o spotřebitelském úvěru

Práva spotřebitelů v České republice posiluje zákon o spotřebitelském úvěru, který platí od začátku roku. Díky němu je například možné odstoupit od smlouvy o úvěru do 14 dnů od jejího uzavření. Zákon také nařizuje, aby poskytovatel úvěru prověřil, jestli ho budoucí dlužník dokáže splácet. Co se stane, když jeho možnosti neodhadne správně, už zákon ale neřeší.

Peníze
Peníze
Více fotek
  • Peníze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2529/252900.jpg
  • Zákony autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1047/104643.jpg