Na dovolenou jedině s pojištěním

Praha – Zhruba každý desátý Čech vyjíždí do ciziny bez cestovního pojištění. Statistiky přitom mluví jasně. Počty nehod, úrazů či nemocí českých turistů v zahraničí stále přibývá. Vysoké nárůsty hlášených případů potvrzují pojišťovny i asistenční společnosti. V každé zemi přitom na turisty číhá jiné nebezpečí - v Egyptě střevní potíže, v Řecku rýma, v Itálii pád na lyžích nebo na kole. Cestovní pojištění přitom může pomoci i jinak než při úrazu. Služba vázaná k cestovnímu pojištění může pomoci i právní radou v případě dopravní nehody, sporu s majiteli hotelu nebo při jednání s policií.

Sto korun denně za klid se vyplatí

Jeden den klidné dovolené stojí Čechy maximálně sto korun. To je totiž horní hranice, kterou si za pojištění účtují pojišťovny. Průměrně však pojištění nákladů na léčení dospělého člověka přijde na padesát korun denně. Pokud chce turista pojistit i škody na zdraví nebo majetku druhých, připlatí si dvacetikorunu.

Martina Kotyrová z České asociace pojišťoven:

„EHIC nekryje vysoké spoluúčasti hrazené pacientem při prvotním ošetření, hospitalizaci, stomatologické zákroky nebo nákup předepsaných léků či zdravotních pomůcek, jako jsou hole či ortézy.“

Mnoho Čechů se ale spoléhá na evropský zdravotní průkaz (EHIC). Ten sice zaručuje nezbytnou lékařskou péči, spoléhat se na něj stoprocentně ale nelze. Platný je totiž pouze, pokud je turista ošetřen ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů, navíc často s vysokou spoluúčastí pacienta. Neposledním omezením je návštěva členských zemí Evropské unie. 

Ani pojištění v rámci platební karty nemusí však znamenat jistotu. To se totiž často nevztahuje na některé sporty a nízké bývají i limity pojistného plnění na jednotlivá rizika.

Mezi nejčastější potíže hlášené klienty patří podle Fuchse problémy s trávicím traktem. Meziročně zde počet zásahů vzrostl o 60 procent, většinou to bylo kvůli akutním zánětům žaludku a střev. To však souvisí s nárůstem cestování do destinací, jako je Egypt, který je nejfrekventovanější zemí s pojistnou událostí, Bulharsko, Turecko nebo severní Afrika. Časté problémy klienti také hlásí z Řecka, Chorvatska a jiných tradičních středomořských destinací. Tady ale mají Češi spíše problémy s infekcí dýchacích cest a uší. Příčinou bývá nevhodné užití klimatizace.

Úrazy potom mají souvislost se sportováním nebo adrenalinovými aktivitami. V této kategorii narostly počty případů o 100 procent. Ke zraněním nejčastěji dochází při cykloturistice nebo v alpských destinacích. „V Chorvatsku jsou to zranění, odřeniny, všechno souvisí s tím, že lidé nedávají pozor při koupání,“ tvrdí ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Úrazovost je ale způsobená i neopatrností a rizikovým chováním klientů. Nárůst pojistných událostí je také dán tím, že je cestovní pojištění stále populárnější. Klienti navíc s větší frekvencí berou na dovolenou i malé děti, turistů v seniorském věku taktéž přibývá. Vyšší byl počet pojistných událostí v exotických zemích, jako je Kuba, Dominikánská republika, Venezuela, Thajsko či Vietnam.

Na co si dát pozor?

Pozor si především dejte na kvalitu pitné vody. V destinacích jako je Egypt, je vhodné pít pouze vodu balenou, v ní si také mýt ruce, nádobí, a dokonce si s ní čistit i zuby. Rizikové jsou zejména nápoje z postmixu nebo led, který je vždy přidáván do nápojů v barech a restauracích. V Řecku je třeba se připravit spíše na problémy s dýchacími cestami. Rizikem jsou výrazné a opakované změny teplot spojené s klimatizací v pokojích, restauracích a v letadlech. Problémem může v Řecku být také infikovaná voda v bazénu.

  • Dovolená zdroj: Tahiti Tourism Australia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2382/238181.jpg
  • Koktejly zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/218/21702.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 13 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 14 hhodinami

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
včeraAktualizovánovčera v 15:39

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025
Načítání...