Na dovolenou jedině s pojištěním

Praha – Zhruba každý desátý Čech vyjíždí do ciziny bez cestovního pojištění. Statistiky přitom mluví jasně. Počty nehod, úrazů či nemocí českých turistů v zahraničí stále přibývá. Vysoké nárůsty hlášených případů potvrzují pojišťovny i asistenční společnosti. V každé zemi přitom na turisty číhá jiné nebezpečí - v Egyptě střevní potíže, v Řecku rýma, v Itálii pád na lyžích nebo na kole. Cestovní pojištění přitom může pomoci i jinak než při úrazu. Služba vázaná k cestovnímu pojištění může pomoci i právní radou v případě dopravní nehody, sporu s majiteli hotelu nebo při jednání s policií.

Sto korun denně za klid se vyplatí

Jeden den klidné dovolené stojí Čechy maximálně sto korun. To je totiž horní hranice, kterou si za pojištění účtují pojišťovny. Průměrně však pojištění nákladů na léčení dospělého člověka přijde na padesát korun denně. Pokud chce turista pojistit i škody na zdraví nebo majetku druhých, připlatí si dvacetikorunu.

Martina Kotyrová z České asociace pojišťoven:

„EHIC nekryje vysoké spoluúčasti hrazené pacientem při prvotním ošetření, hospitalizaci, stomatologické zákroky nebo nákup předepsaných léků či zdravotních pomůcek, jako jsou hole či ortézy.“

Mnoho Čechů se ale spoléhá na evropský zdravotní průkaz (EHIC). Ten sice zaručuje nezbytnou lékařskou péči, spoléhat se na něj stoprocentně ale nelze. Platný je totiž pouze, pokud je turista ošetřen ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů, navíc často s vysokou spoluúčastí pacienta. Neposledním omezením je návštěva členských zemí Evropské unie. 

Ani pojištění v rámci platební karty nemusí však znamenat jistotu. To se totiž často nevztahuje na některé sporty a nízké bývají i limity pojistného plnění na jednotlivá rizika.

Mezi nejčastější potíže hlášené klienty patří podle Fuchse problémy s trávicím traktem. Meziročně zde počet zásahů vzrostl o 60 procent, většinou to bylo kvůli akutním zánětům žaludku a střev. To však souvisí s nárůstem cestování do destinací, jako je Egypt, který je nejfrekventovanější zemí s pojistnou událostí, Bulharsko, Turecko nebo severní Afrika. Časté problémy klienti také hlásí z Řecka, Chorvatska a jiných tradičních středomořských destinací. Tady ale mají Češi spíše problémy s infekcí dýchacích cest a uší. Příčinou bývá nevhodné užití klimatizace.

Úrazy potom mají souvislost se sportováním nebo adrenalinovými aktivitami. V této kategorii narostly počty případů o 100 procent. Ke zraněním nejčastěji dochází při cykloturistice nebo v alpských destinacích. „V Chorvatsku jsou to zranění, odřeniny, všechno souvisí s tím, že lidé nedávají pozor při koupání,“ tvrdí ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Úrazovost je ale způsobená i neopatrností a rizikovým chováním klientů. Nárůst pojistných událostí je také dán tím, že je cestovní pojištění stále populárnější. Klienti navíc s větší frekvencí berou na dovolenou i malé děti, turistů v seniorském věku taktéž přibývá. Vyšší byl počet pojistných událostí v exotických zemích, jako je Kuba, Dominikánská republika, Venezuela, Thajsko či Vietnam.

Na co si dát pozor?

Pozor si především dejte na kvalitu pitné vody. V destinacích jako je Egypt, je vhodné pít pouze vodu balenou, v ní si také mýt ruce, nádobí, a dokonce si s ní čistit i zuby. Rizikové jsou zejména nápoje z postmixu nebo led, který je vždy přidáván do nápojů v barech a restauracích. V Řecku je třeba se připravit spíše na problémy s dýchacími cestami. Rizikem jsou výrazné a opakované změny teplot spojené s klimatizací v pokojích, restauracích a v letadlech. Problémem může v Řecku být také infikovaná voda v bazénu.

  • Dovolená zdroj: Tahiti Tourism Australia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2382/238181.jpg
  • Koktejly zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/218/21702.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 3 hhodinami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 13 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 17 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 18 hhodinami

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 23 hhodinami

USA od srpna uvalí na Japonsko a Jižní Koreu cla 25 procent, oznámil Trump

Spojené státy od 1. srpna na dovoz z Japonska a Jižní Koreje uvalí clo ve výši 25 procent, vyplývá z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social zveřejnil v pondělí americký prezident Donald Trump. O vyšších clech se dozvěděla i Jihoafrická republika, Malajsie a další země. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
7. 7. 2025
Načítání...