Českou rafinérskou by mohla paralyzovat stávka

Litvínov - Možná až ve stávku a zastavení provozu mohou vyústit spory odborářů a České rafinérské, která je největším zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v ČR. Odbory chtějí po třech letech konečně přidat, ovšem jednání o nové kolektivní smlouvě nepřinesla za necelý půlrok výsledek. Zaměstnanci teď rozhodují v interním hlasování, zda přijmou kompromisní návrh zprostředkovatele, nebo budou směřovat ke stávce. Výsledky budou známé ve středu, případná stávka v obou rafineriích by se konala na konci června.

Podle předsedy odborové organizace Jana Klimeše je stávka jen jedním z možných řešení, ale nyní je prý velmi reálná. „Můj názor je takový, že třeba mezi operátory a laboranty tady v Litvínově je podpora stávky zhruba 75 procent,“ uvedl. V odborech je asi 42 procent z celkových 640 zaměstnanců a odboráři tvrdí, že jejich stávka by dvě největší české rafinerie, litvínovskou i kralupskou, dokázala paralyzovat. „Jsme mnohem blíže stávce než při vyjednávání před dvěma lety, ale nechceme dělat žádné nelegální kroky a vše ještě řešíme s právníky,“ dodal.

Případná stávka by se konala zřejmě na konci června a její délka zatím není podle odborářů nijak ohraničená. „Pokud získáme podporu, jsme připravení koncem června zařízení odstavit. A bude mimo, dokud se obě strany nedomluví,“ dodal. Mluvčí České rafinérské Aleš Soukup během dnešního dne nezvedal telefon.

Odbory mají na vedení firmy celou řadu požadavků. Jednak chtějí růst mezd, který se prý v posledních třech letech zcela zastavil, a krom toho mají i dílčí požadavky na změny v odměňování zaměstnanců v nejnáročnějších profesích.

Kuráž k dalšímu vyjednávání dodávají odborářům i hospodářské výsledky jednotlivých akcionářů České rafinérské. Většinovým vlastníkem firmy je s více než jednapadesátiprocentním podílem petrochemická skupina Unipetrol. Italská skupina Eni drží přes 32 procent akcií, zbývajících více než 16 procent má britsko-nizozemský Royal Dutch Shell. Čistý zisk českého Unipetrolu vloni činil 937 milionů korun, Shell a Eni v Česku vloni vydělaly dohromady asi 105 milionů.