Metro nejspíš pojede, bezpečnost ohrožena nebude

Praha – Pražský dopravní podnik se prý během pondělní stávky pokusí zajistit provoz metra ve víkendové frekvenci. Pokud však dojde k přeplnění vestibulu některé ze stanic, pracovníci operativně vstup do stanice uzavřou a počkají, než dojde k jeho opětovnému vyprázdnění. Chtějí tak zamezit bezpečnostním rizikům. Provoz metra je jediným bodem, kde se odboráři a vedení pražského podniku nemohou dohodnout.

Odboráři dobré jméno DPP nepoškodí

Odborové svazy by rády, podle jejich tvrzení z bezpečnostních důvodů, metro uzavřely zcela. S tím ale podnik nemůže souhlasit. I kdyby autobusy a tramvaje vyjely, dá se očekávat, že na silnicích v Praze budou blokády. „Bude snaha zablokovat provoz i na povrchu. Naší povinností bude a je zachovat provoz metra, byť v omezené podobě,“ uvedl ale na dnešním brífinku Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) jeho šéf Martin Dvořák.

Video Jak přežít dopravní stávku?
video

Jak přežít dopravní stávku?

Jak přežít dopravní stávku?

10. 6. 2011

Tisková konference Dopravního podniku Praha

Tisková konference ministerstva dopravy

Události, komentáře o pondělní stávce

Šéf DPP Martin Dvořák:

„Jestli zaměstnanci státního podniku chtějí stávkovat proti státním reformám, tak ať nepoškozují dobré jméno dopravního podniku tím, že zablokují provoz.“

„Uděláme vše pro to, abychom přemluvili kolegy k tomu, aby nevyjeli,“ řekl po jednání odborář Josef Buriánek. Odbory ale slíbily, že nebudou blokovat například výjezd z vozoven těm, kteří budou chtít pracovat. Zda metro nakonec skutečně jezdit bude, záleží na tom, jestli v pondělí bude podnik schopný zajistit dostatek zaměstnanců. Lidé informace získají prostřednictvím staničního hlášení. Vedení podniku také bude o situaci komunikovat s médii. O možné kompenzaci Pražanům, kteří mají předplacené jízdné nebo jsou vlastníci Opencard, zatím DPP neuvažoval.


Více o provozu v celé České republice i o konkrétním rozpisu funkčních linek v Praze naleznete zde.


O cestující, které stávka zasáhne, bude postaráno

Odboráři ve svých prohlášeních všechny strany ujišťují, že adresátem stávky nejsou ministerstvo dopravy ani České dráhy, ale vláda jako taková. Odboráři tak do práce nastoupí a budou se snažit zajistit bezpečnost na drahách. „Železnice bude fungovat se vším všudy kromě toho, že nebudou jezdit vlaky,“ uvedl během tiskové konference ministr dopravy Radek Šmerda. Bude tedy fungovat signalizace na přejezdech, obsluha na nádražích, odboráři zajistí minimalizaci škod na majetku.

Ministr dopravy Radek Šmerda:

„Doporučuji lidem sledovat dopravní zpravodajství.“

České dráhy navíc garantovaly, že vytvoří zázemí pro cestující v rychlících, které se v důsledku stávky v pondělí ve tři hodiny ráno zastaví ve stanicích. Jde například o nádraží v Brně nebo Přerově. Cestujícím v nočních vlacích bude k dispozici občerstvení, nápoje a v případě potřeby i deky.

První pomoc, například v podobě vody, se ministerstvo pokusí zajistit i pro cestující, kteří uvíznou v dopravních kolonách. Největší problémy budou mít podle předpokladu řidiči na pražské Jižní spojce. Špatná průjezdnost však bude i na Pražském okruhu nebo magistrále. Provoz v českých metropolích budou ze vzduchu monitorovat tři vrtulníky. V pondělí v 07:00 zasedne na ministerstvu dopravy krizový tým složený ze zástupců resortu, Ředitelství silnic a dálnic, Správy železniční dopravní cesty a policie, který vyhodnotí dosavadní průběh situace.

Železnice se bude znovu rozjíždět až do večera

Podle zástupců Odborového sdružení železničářů by se provoz na železnici měl obnovit ihned po ukončení protestů, k čemuž na železnici dojde po čtvrté hodině odpoledne. Za tímto účelem bude zkontrolována průjezdnost a bezpečnost všech tratí, nákladní vlaky budou během stávky odstaveny tak, aby po skončení protestu neblokovaly dopravu. Podle vedoucího tiskového oddělení Českých drah Radka Joklíka přesto budou muset cestující počítat s komplikacemi v železniční dopravě až do večera. Může například docházet ke zpožďování vlaků a potížím v řazení vozů.