Země G7 hledají cestu, jak podpořit ekonomický růst

Marseille/Washington - Zástupci nejvyspělejších zemí světa, takzvané skupiny G7, se sjeli do francouzské Marseille, aby společně našli lék na příliš pomalý hospodářský růst. Americký ministr financí Timothy Geithner přitom v předvečer summitu vyzval země skupiny G7 k podpoře ekonomického růstu ve světě. V článku pro britský list Financial Times však přiznal, že masivní rozpočtové stimulace roku 2009 už kvůli vysokým dluhům nejsou možné. Spojené státy také chtějí na schůzce přinutit největší evropské ekonomiky k jednoznačnému vyjádření podpory zadluženým zemím.

Světová ekonomika zažívá zřejmě nejtěžší období od pádu banky Lehman Brothers. Riziko návratu recese roste. Dluhy ekonomických tahounů bobtnají a nedaří se vyřešit vysokou nezaměstnanost. To jsou hlavní témata schůzky ministrů financí a guvernérů centrálních bank G7. Přestože k podpoře ekonomiky vyzývá americký ministr financí i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, dosažení shody na nutnosti koordinovaného zásahu na podporu globální ekonomiky není na schůzce v Marseille pravděpodobné. 

Christine Lagardeová, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu:

„Přijímání úsporných opatření by nemělo být tak rychlé, aby ohrozilo hospodářské oživení. Rozhodující tedy bude nezavést taková opatření moc rychle, ale ani ne moc pomalu.“

„Všechny země musí snížit své dluhy, včetně Velké Británie, která je jednou z nejzadluženějších zemí vůbec,“ prohlásil George Osborne, britský ministr financí.

Evropa musí být ohledně řešení dluhové krize ráznější

Geithner uvedl, že Spojené státy musí především podpořit zaměstnanost a Evropa musí rázněji řešit dluhovou krizi. Čína i další rozvojové trhy by měly zvýšit domácí poptávku a uvolnit kurzy svých měn. „Příkazem zůstává posílit ekonomický růst. Fiskální politika musí být všude vedena imperativem růstu,“ napsal Geithner před schůzkou v Marseille. 

Ministr však připustil, že některé státy s vysokými deficity a neúnosnými náklady na výpůjčky nemají jinou možnost než své veřejné finance ozdravovat. Jiné ale podle něj ještě mají prostor pro další podporu růstu, popřípadě by alespoň mohly zpomalit tempo snižování deficitů.

Timothy Geithner, americký ministr financí: 

„V roce 2009 svět prokázal pozoruhodnou jednotu a použil pozoruhodnou finanční sílu k záchraně globální ekonomiky. Dnes jsou před námi jiné výzvy, které není reálné řešit opakováním koordinované globální odpovědi.“

Francouzský ministr financí François Baroin uvedl, že dnešní schůzka finančních činitelů G7 se zaměří na otázku, jak stimulovat ekonomiku, jejíž růst upadá. Listu Le Figaro Baroin sdělil, že země G7 by měly přijímat taková opatření, která budou pro ně v jejich konkrétní situaci vhodná, což může být jak rozpočtová stimulace, tak fiskální konsolidace.

2 minuty
Reportáž Jany Horké
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 18 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 21 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánovčera v 17:19

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...