Kromě Řecka se nyní v problémech topí i Itálie a Španělsko. Jejich potíže však těch řeckých podle Pissaridese rozhodně nedosahují. Na druhou stranu jde o jedny z největších ekonomik eurozóny a kdyby pomoc potřebovaly, Evropa je jistě zachrání.
Evropa musí zatočit s dlouhodobou nezaměstnaností
Podle Pissaridese není důležité snažit se o snížení nezaměstnanosti. Důležité je nezaměstnané začlenit. „Dlouhodobá nezaměstnanost je špatná pro obě strany – pro lidi i pro ekonomiku. Měli bychom se inspirovat severskými zeměmi. Programy, které má Norsko, Švédsko a Dánsko jsou sice drahé, ale účinné. Trh práce je v těchto zemích flexibilní,“ tvrdí ekonom. Jednou z možností, jak takové situace dosáhnout, je podpora podnikání. Tou složitější cestou je reforma celého trhu práce.
Christopher Pissarides:
„Dnes máme země jako je Čína nebo Brazílie, které rostou velmi rychle. Dodávají na náš trh zboží, které jsme si dřív vyráběli sami. Bylo by ale špatné říct jim: 'My vaše zboží nechceme, protože výroba v Číně zvyšuje naši nezaměstnanost.' Evropa si musí najít nové cesty. A to dokáže jen v případě, že bude trh pružný.“

Rozhovor s Christopherem Pissaridesem
Za nezaměstnanost v USA může Obama
V minulých letech dokázal americký trh reagovat na recesi rychlým nárůstem nezaměstnanosti a opětovným snížením počtu lidí bez práce. Teď je to ale jinak. Obamovy štědré dávky drží nezaměstnané doma, myslí si Pissarides.