Dobeš: Díky změnám v rozpočtu bude možné dostavět dálnici D11

Praha – Ředitelství silnic a dálnic bude moci příští rok zahájit dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové. Umožní to chystané zvýšení rozpočtu fondu dopravy o čtyři miliardy korun, na kterém se minulý týden dohodla vláda. Po dnešním setkání s prezidentem Klausem to novinářům řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

„Navýšení rozpočtu umožní v příštím roce financovat zásadní naplánované stavby. To je pro rok 2012 dobrá zpráva,“ uvedl Dobeš. Dostavbu dálnice D11 neohrožoval ale jen nedostatek financí. Dlouhodobě ji brzdil také spor s farmářkou Ludmilou Havránkovou o pozemky. Stát se s ní na prodeji pozemků dohodl teprve letos v červnu. Za 11 hektarů pole farmářce zaplatí 90 milionů korun.

Seškrtání financí na infrastrukturu by mohlo nabourat příjmy rozpočtu

S prezidentem se Dobeš podle svých slov shodl na tom, že doprava a výstavba dopravní infrastruktury jsou růstový segment a omezení výdajů by se později projevilo výpadkem na příjmové stránce státního rozpočtu. Dobeš, který se s Klausem zhruba po 3 měsících ve funkci ministra dopravy sešel poprvé, má podle svých slov ze schůzky dobrý pocit a cítí prezidentovu podporu pro své další plány v resortu dopravy.

Dobeš původně požadoval navýšení rozpočtu fondu dopravy o 8,8 miliardy korun, přičemž navíc získal necelou polovinu. Další prostředky chce získat úsporami při výkupech pozemků pro dopravní stavby a při samotném zadávání zakázek. Využívání expertních posudků, systému kvality nebo internetových aukcí spolu s dalšími úspornými opatřeními může podle Dobeše zredukovat ceny zakázek o šest až deset procent.

Další peníze při jednání o rozpočtu v Poslanecké sněmovně už ovšem Dobeš nehodlá žádat. „To je myslím dobrá cesta jenom neříkat, že natahujeme ruku a říkáme, že nemáme finanční prostředky, ale také říkáme, že jsme schopni šetřit a kde,“ dodal Dobeš. Úsporná opatření mají pomoci snížit částku z evropských fondů, kterou bude muset Česko vrátit kvůli nerealizování některých staveb. Po navýšení rozpočtu fondu o čtyři miliardy by mělo vrátit kolem deseti až 12 miliard. Pokud by k navýšení nedošlo, bylo by to 36 miliard korun.

Video Telefonát Jany Čermákové
video

Telefonát Jany Čermákové

Telefonát Jany Čermákové

26.9.2011 S6

Brífink Pavla Dobeše po jednání s Václavem Klausem