V Německu se moc šetří, stěžují si tamní obchodníci

Berlín - Tržby německých obchodů poklesly v srpnu nejvíc za poslední čtyři roky. Oproti předchozímu měsíci se propadly skoro o 2,9 procenta, jak vyplývá z předběžných údajů spolkového statistického úřadu. Kolísání důvěry německých spotřebitelů přitom už dříve v tomto týdnu předpověděl institut GfK. Podle něj je na nejhorší úrovni v letošním roce a zůstane to tak i v říjnu. 

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

„Němci, i když jsou v dobré finanční kondici, jsou s útratami v současné době opatrní, a to dostává německou ekonomiku do pozice skutečně exportně hnané ekonomiky, závislé především na vývozech a na domácích investicích. Na domácí nákupní košík se Němci stále spolehnout nemohou.“


„Domácnosti se nepouští do velkých výdajů. Lidé nevědí, co čekat od příštích měsíců, takže odkládají zbytné nákupy a spoří. Německá ekonomika má ale mnohem lepší kondici, než by se zdálo z chování na trhu,“ prohlásil ekonom ING Group Carsten Brzeski. 

Dobrým příkladem jsou také poslední čísla o nezaměstnanosti. V zemi, kde je 80 milionů obyvatel, na práci čekají jen tři miliony lidí. Sedmiprocentní nezaměstnanost je nejnižší za posledních 20 let. 

Video Maloobchodní tržby v Německu v srpnu klesly nejvíce za čtyři roky
video

Maloobchodní tržby v Německu v srpnu klesly nejvíce za čtyři roky

Maloobchodní tržby v Německu v srpnu klesly nejvíce za čtyři roky

3009

Komentář Petra Dufka

Hrubý domácí produkt Německa, hlavní ukazatel výkonu ekonomiky, ve druhém čtvrtletí vzrostl pouze o desetinu procenta. Podle několik měsíců starého odhadu tamního ministerstva průmyslu má ale za celý letošek růst o procenta tři. „To, co nás čeká v eurozóně, bude pouze výraznější zpomalení hospodářského růstu a možná mírná recese na přelomu tohoto a příštího roku. Z pohledu dopadu na Německo si myslím, že to bude mít dopad na trh práce, ale ne nijak zásadní,“ dodává Bureš.