Elektřina od ledna zdraží o šest až osm procent

Praha – Elektřina příští rok podraží o něco více než letos. Domácnosti si připlatí zhruba o 6 procent, firmy až o 8 procent. Píší to dnešní Hospodářské noviny, které při odhadu vycházejí z vývoje nákupních cen a informací o regulovaných poplatcích, které chystá Energetický regulační úřad. Klíčem k přesné ceně bude zejména podpora pro obnovitelné energie – letos to bylo 30 miliard korun, v příštím roce se čeká další nárůst. Stát přitom zelenou elektřinu dotuje každoročně jen 12 miliardami.

Zákaznickou cenu elektřiny určuje především vývoj na energetických burzách. Letos se tam průměrná nákupní cena pohybovala kolem 54,5 eura za megawatthodinu, což představuje proti loňsku asi devítiprocentní nárůst. Do konečné ceny se promítají také regulované poplatky za služby a dotace na obnovitelné zdroje, které stanovuje Energetický regulační úřad.

„Detailní výpočty poplatků ještě probíhají, známe už ale základní rámec,“ uvedla předsedkyně úřadu Alena Vitásková, podle níž stoupnou regulované poplatky u elektrické energie včetně dotace na obnovitelné zdroje v průměru o pět procent.

Blahoslav Němeček, ERÚ:

„Definitivně rozhodnuto bude až na konci listopadu. Informace, které jsou k dispozici dnes, skutečně potvrzují, že bychom se neměli pohybovat u domácností výše než u těch šesti, respektive okolo pěti procent.“

Největším problémem pro určení cen jsou právě dotace na obnovitelné zdroje, které v cenách platí spotřebitel. Letos se kvůli nim domácnostem zvýšila cena za megawatthodinu elektřiny o 370 korun, podle Hospodářských novin dále vzroste na 430 korun.

Mohlo být i hůř…

Zátěž ale mohla být i vyšší. „Zelených elektráren“ přibylo více, než úředníci regulačního úřadu očekávali, a jejich výkonnost také překročila očekávání. Státu tak roste dluh vůči distribučním firmám ČEZ a E.ON, jež povinně vykupují „zelenou“ elektřinu. Z loňska jim zůstala z těchto důvodů pětimiliardová ztráta, letos už v půli roku byly ve 3,5miliardovém minusu.

„Kdyby měl poplatek na obnovitelné zdroje v příštím roce plně pokrýt závazky k distributorům, stoupl by na 520 až 570 korun na megawatthodinu,“ upozornil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Úředníkům se ale daří dohodnout s ČEZem a E.ONem splátkový kalendář, takže se dluh vůči nim rozloží na delší období. To má zákazníky méně bolet.

Dalibor Matějů, nezávislý konzultant v energetice: 

„Bude-li konstantní objem zdrojů, budeme každý rok platit o něco víc, což bude dáno inflací. Je to limitováno asi dvouprocentním meziročním přírůstkem nahoru.“

Pro menší podniky přestává být cena elektřiny únosná

Podle zářijového průzkumu Unie malých a středních podniků je už nyní pro 60 procent malých a středních podniků cena elektřiny na hranici přijatelnosti, pro 12 procent je již příliš vysoká a 28 procent je s ní spokojeno. „Výsledky ankety potvrdily, že nemůžeme nad zvyšováním cen zavírat oči. Podnikatelé čekají na odpověď od energetických společností, které by měly vyslyšet volání českých podniků a upravit pro ně nabídku výhodněji,“ podotkl šéf unie David Šleich.

Rozdíly v cenách elektřiny pro firmy se mezi ČR a západem smývají

„Zatímco domácnosti ve srovnání s Evropou a zejména ve srovnání s Německem platí přece jenom ještě výrazně méně, u velkoodběratelů v průmyslu se cenová úroveň liší jen velmi málo. Existuje už řada evropských zemí, které mají účty za elektřinu nižší než náš průmysl,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
před 5 hhodinami

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
05:45Aktualizovánopřed 8 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánovčera v 20:11

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
včera v 19:38

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
včera v 18:12

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
včeraAktualizovánovčera v 14:20

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
včera v 06:30

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
21. 7. 2025
Načítání...