Evropský průmysl v říjnu zmírnil pokles

Brusel - Průmyslová produkce v říjnu v eurozóně meziměsíčně klesla o 0,1 procenta a v celé Evropské unii o 0,2 procenta. Propad statistici z Eurostatu zaznamenali i v září, kdy v unijních státech platících eurem poklesla o dvě procenta a v sedmadvacítce o 1,5 procenta. Podle ekonomů to značí, že Evropa směřuje do nové recese.

Meziročně průmyslová produkce v říjnu v obou blocích podle odhadu evropských statistiků stoupla o 1,3 procenta. Meziměsíčně například produkce energie klesla v eurozóně o 0,9 procenta a v EU o 0,6 procenta. U kapitálového zboží naopak nárůst činil 1,2 procenta v eurozóně a v EU 0,9 procenta.

I když průmysl dopadl v říjnu lépe než v září, podle ekonomů je pořád důvod k obavám. „Ekonomika eurozóny pomalu, ale jistě sklouzává do nové recese,“ varoval ekonom ING Martin van Vliet.

Průmyslová výroba v EU a v eurozóně
Průmyslová výroba v EU a v eurozóně

Největší propad (o 4,4 procenta) zaznamenalo meziměsíčně Řecko, které se dlouhodobě potýká s hospodářskou recesí. Následovala ho Litva s poklesem o 3,7 procenta. Naopak nejvíce si polepšilo Irsko, které hlásí nárůst průmyslové produkce téměř o 7 procent. Udrželo si velký náskok i před druhým Estonskem, které si polepšilo o necelá 3 procenta.