Hypoteční úrokové sazby se více přiblížily šestiletému minimu

Praha – Listopadové úrokové sazby u hypotečních úvěrů dále klesaly a dostaly se do blízkosti historického minima z léta 2005. Průměrná úroková sazba hypoték klesla na 3,65 procenta, tedy na nejnižší úroveň od roku 2005. Vyplývá to z dnes zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Nejnižší úroková sazba v historii Hypoindexu, který se zabývá hypotečním trhem od roku 2003, byla v červenci 2005. Tehdy klesla na 3,62 procenta.

Vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl se domnívá, že současný pokles úrokových sazeb z hypotečních úvěrů už nebude dále pokračovat. „Hypotéky se nejspíš dostaly na své úrokové dno. Asi nebude tedy pokořen rekord,“ uvedl Rajdl. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám se podle něj vyplatí fixovat hypotéku na co nejdelší dobu.

Jan Kruntorád, předseda představenstva Asociace hypotečních makléřů

„Letošní rok byl abnormálně příznivý pro hypotéky. Hypoteční trh určitě bude přes 100 miliard.“


Ve srovnání s hypotékami s pevnou fixací stouply úrokové sazby u hypotečních úvěrů s variabilní úrokovou sazbou. Ve srovnání s říjnem sazba vystoupila o 0,15 procentního bodu na 3,03 procenta. „V listopadu pětileté fixace za letos nejvyšších objemů stanovily nová historická minima, a byly tak hlavním zdrojem poklesu Fincentrum Hypoindexu,“ konstatoval Rajdl.

Video Komentář Moniky Hrušové
video

Komentář Moniky Hrušové

Komentář Moniky Hrušové

2112

Hypoteční trh v listopadu

Některé banky už začaly sazby zvedat

Některé banky už úrokové sazby upravily směrem nahoru. „Ve skupině Hypoteční banky proběhla od 5. prosince drobná úprava úrokových sazeb směrem nahoru o 0,1 a 0,2 procenta u fixací na pět a deset let,“ přiblížila mluvčí Hypoteční banky Rita Gabrielová. 

Podle hypotečních makléřů a předsedy představenstva Asociace hypotečních makléřů Jana Kruntoráda nebudou banky zvyšovat sazby dlouho, a to ze dvou důvodů: „Zaprvé mají už naplněné plány na letošní rok, a tak zvednou úrokové sazby, aby je mohli z marketingového hlediska na začátku příštího roku opět snížit, anebo se to týká kondice jejich vesměs zahraničních matek.“ Stoupá totiž tlak na to, aby se evropské banky chovaly zodpovědněji, dodržovaly přísnější pravidla a měly více hotovosti.

„Nebyly to jen úrokové sazby, které trh ovlivnily k vysokému, až 40procentnímu meziročnímu růstu. Byla to také velmi příznivá situace na nemovitostním trhu, kdy nemovitosti mají stabilní ceny na nízké úrovni,“ vysvětlila Gabrielová.

Objem uzavřených hypoték byl v listopadu podle údajů indexu druhý nejvyšší za celý rok 2011. Banky poskytly hypotéky za 11,566 miliardy korun, to je 45procentní nárůst ve srovnání s loňskem. Větší objem byl jen letos v červnu, kdy podle ukazatele Fincentrum Hypoindex činil 11,765 miliardy korun. Ve srovnání s říjnem stoupl v listopadu rovněž počet poskytnutých hypoték, a to na 6 721.   

„Očekávaný listopadový výsledek hypotečního trhu potvrzuje nárůst o více než 40 procent, což je velmi dobrá zpráva. Zájemce o bydlení viditelně motivují nízké úrokové sazby, které především v dlouhodobých fixacích jsou pro klienty vysoce atraktivní – vedle blížícího se zvýšení sazeb DPH mohou být motorem ke sjednávání hypoték také na konci roku,“ prohlásil generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.