Inovace mohou firmám v krizi zachránit kůži

Praha – Firmy se chystají na další vlnu krize, na výzkumu a vývoji ale nešetří a šetřit nebudou ani v příštím roce. Potvrdila to hospodářská komora. Právě inovace a nové technologie se totiž mnoha českým podnikům v předchozích letech vyplatily. Díky nim získaly nové zákazníky nebo ušetřily náklady na výrobu.

Investovat a inovovat i v těžkých dobách se vyplatí, vzkazuje hospodářská komora českým firmám. Důkazem, že to funguje, může být například Ústecká Spolchemie. Po pěti letech náročného výzkumu, který stál miliardy korun, přišla s ekologickou epoxidovou pryskyřicí a teď si mne ruce. „Mezi hlavní impulzy patřilo v podstatě udržení konkurenceschopnosti našich výrobků,“ podotkl vedoucí oddělení výzkumu a vývoje Spolchemie Pavel Kubíček.

Z pryskyřice se dělají tvrzené pláty, které se používají při výrobě nárazníků aut, surfů i na listy větrných elektráren. „Tento postup nejen přináší využití odpadního materiálu, ale zároveň je řekněme energeticky šetrnější,“ upozornil ředitel divize výroby pryskyřic Tomáš Loubal s tím, že pryskyřice se vyrábí z odpadů z produkce bionafty. Firma teď díky ní boduje hlavně na trzích, kde si potrpí na ekologii – v Japonsku nebo ve Spojených státech.

2 minuty
Recept na boj s krizí? Inovovat
Zdroj: ČT24

Investice do IT mohou podle odborníků přinést tisíc pracovních míst

Do vědy a výzkumu šlo vloni téměř 60 miliard korun. Zhruba polovinu utratily z vlastní kapsy tuzemské firmy. Stát ze svého rozpočtu vyčlenil dalších 25 miliard, o zbytek se dělí zahraniční firmy a evropské instituce. „Nejvíc peněz jde do automobilového průmyslu, v roce 2010 to byla čtvrtina všech finančních prostředků. Na druhém místě je oblast programování, IT služeb,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky výzkumu Českého statistického úřad Martin Mana.

A právě oblast informačních technologií patří i díky miliardovým investicím k těm vůbec nejživějším a nejúspěšnějším. Podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí v ní do roku 2014 stoupne počet zaměstnanců o pětinu. Přibude tak téměř 24 tisíc nových pracovních míst. Investovat právě do výzkumu a nových technologií doporučují i vládní experti. „Věřte mi nebo ne, my můžeme náš export docela významně navýšit. Jde o to, aby začaly české firmy daleko citlivěji vnímat i světovou poptávku,“ míní člen NERVu Michal Mejstřík.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 5 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 11 hhodinami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
včeraAktualizovánovčera v 20:28

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
včeraAktualizovánovčera v 17:09

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
včera v 14:28

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
včera v 06:00

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
17. 7. 2025
Načítání...