Americkým ekonomům přidělává eurozóna další vrásky

Washington - Americká ekonomika byla loni v posledním čtvrtletí nejsilnější za rok a půl. Celý rok 2011 ale tak úspěšný nebyl, podle prvních odhadů americké hospodářství posílilo jen o procento a 7 desetin, což je nejmíň od recese v roce 2009. Strach je cítit i z krize v eurozóně.

Útraty obyčejných Američanů jsou po celá desetiletí hlavním motorem americké ekonomiky. Předvánoční nákupní horečka ale nebyla tak silná, jak analytici předpokládali. Růst hospodářství srazily i nejnižší výdaje vlády za posledních 40 let. To by se ale letos mohlo změnit.

„Federální vláda nemusí již spořit tolik, jako tomu bylo v posledním kvartálu minulého roku,“ říká Jan Čermák, analytik ČSOB.


Vrásky na čele dělá ekonomům hlavně Evropa. Možná recese v eurozóně by znamenala menší zájem o zboží amerických firem, které za sebou přitom mají nejziskovější rok v historii. Problémy ale musí řešit Washington i na domácím realitním a pracovním trhu.

„Trh nemovitostí se nijak zásadně nelepší. Při minulých oživeních byl to právě trh nemovitostí, který tlačil ekonomiku z recese, takže to je opravdu velká změna oproti minulosti. Pokud jde o trh práce, tak ten je velice úzce svázán s růstem, takže situace na trhu práce odpovídá tomu, jak roste ekonomika,“ doplňuje Čermák.

Americká nezaměstnanost za poslední rok klesla na 8,5 procenta. Lednová čísla se investoři dozví za týden, už ve středu ale tradičně napoví takzvaný ADP report, který sleduje situaci v soukromém sektoru.

Video Nejistá americká ekonomika
video

Nejistá americká ekonomika