Organizace důchodců odmítají škrty v penzích, nevylučují protesty

Praha - Čtyři seniorské organizace odmítají chystané zmrazení penzí i případné zpomalení jejich růstu, které plánuje vláda. Podle nich by se tak dál snižovala životní úroveň důchodců v Česku. Novinářům to dnes po jednání s vedením ČSSD řekli představitelé rady seniorů, svazu důchodců, asociace důchodců odborářů a klubu seniorů. Nevyloučili případné protesty.

„Českým seniorům od roku 1989 poklesla životní úroveň o pětinu. Mají o třetinu horší penze, než je evropský průměr. Reálná kupní síla je proti průměrným mzdám o polovinu horší. Průměrný český důchod je 400 eur, v Řecku je to 1 600 eur,“ upozornil šéf Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes. Podotkl, že rada využije „všech možností“, aby chystaným plánům zabránila. Připravované škrty označil za neslýchané i předseda svazu důchodců Oldřich Pospíšil. „Je to znevážení práce našich generací,“ míní.

Zdeněk Perners, šéf Rady seniorů ČR:

„Chtěl bych s plnou vážností upozornit, že Rada seniorů ČR je současnou mírou arogance vládních politiků, zejména pana ministra financí Kalouska pobouřena. Tato míra arogance se doposud nezaznamenala za uplynulých 23 let. To je neslýchané.“


Video Brífink po jednání ČSSD se zástupci důchodců
video

Brífink po jednání ČSSD se zástupci důchodců

Cílem kabinetu je nezvyšovat zadlužení země a udržet plánované snižování schodků rozpočtu. Dosáhnout toho chce především dvě opatřeními, které označuje za robustní. Jít má zejména o zpomalení nárůstu penzí, případně jejich úplné zmrazení, a další zvýšení daně z přidané hodnoty.

Podle Jaroslava Tůmy z asociace důchodců odborářů je taková politika vůči penzistům likvidační. Tůma věří, že by si případné protestní akce získaly podporu důchodců i lidí před důchodem a mohly by být masové. Postěžoval si na přístup některých médií a politiků, kteří prý postup seniorů zesměšňují. „Důrazně protestovat“ jsou důchodci připraveni i podle předsedy klubu seniorů Jaroslava Kánského.

Zmrazení penzi navrhuje Kalousek, ČSSD je proti

Zmrazení penzí na příští tři roky navrhl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) by dal přednost úpravě valorizačního schématu, například jejího navázání na výběr sociálního pojistného, což by růst penzí zpomalilo. Zároveň přitom prosazuje, aby se v příštím roce penze zvýšily aspoň o procento.

Sociální demokraté, kteří se dnes s představiteli seniorských organizací sešli, vládní plány kritizují. Podle šéfa strany Bohuslava Sobotky škrty výrazně ohrožují sociální jistoty seniorů. ČSSD požaduje mimo jiné odklad důchodové reformy reformy až na rok 2016, což by do rozpočtu podle propočtů strany údajně přineslo desítky miliard. „Pokud bychom odložili vznik druhého pilíře, tak tady budou peníze na valorizaci důchodů a vláda by je nemusela složitým způsobem hledat, nebo dokonce navrhovat zmrazení penzí,“ tvrdí Sobotka. Odložit vznik druhého pilíře chtějí také vládní Věci veřejné. Ty by ho nejraději spustili o rok déle, než je nyní v plánu, tedy od ledna 2014.