ČEZ bude vyplácet dividendy, stát dostane skoro 17 miliard

Praha - Společnost ČEZ chce z loňského zisku, který činil zhruba 41 miliard korun, vyplatit dividendu 45 korun na akcii, tedy o pět korun méně než loni. Stát jako majoritní akcionář ČEZu obdrží z celkové dividendy asi 16,9 miliardy korun. Loni stát získal zhruba o dvě miliardy více.

Celkem je na výplatu dividend ČEZu určeno 24,2 miliardy korun. Návrh na dividendu je dle ČEZu v souladu s dividendovou politikou firmy, podle které společnost vyplácí 50 až 60 procent čistého zisku bez vlivu mimořádných příjmů. Částka navrhovaná k výplatě za rok 2011 představuje 59,4 procenta z konsolidovaného zisku po zdanění.

Čistý zisk ČEZu za loňský rok klesl meziročně o 13 procent na 40,8 miliardy korun. Pro letošní rok vedení energetického gigantu očekává, že se výsledky podaří zlepšit. „Ačkoliv se v energetickém sektoru pro rok 2012 rýsují pouze skromné možnosti růstu, věříme, že akcionářům přineseme lepší výsledky než loni,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

Představenstvo ČEZu zároveň rozhodlo o svolání řádné valné hromady na 26. června 2012. ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.