Vyšší bezpečnost Dukovan a Temelína bude stát dvě miliardy

Praha - ČEZ plánuje investovat dvě miliardy korun do posílení odolnosti jaderných elektráren Temelín a Dukovany proti přírodním živlům. Jen úpravy v Dukovanech mají stát 1,5 miliardy. Všechna opatření mají být přitom hotová do roku 2015, jak píšou dnešní Lidové noviny. Energetická společnost tak reaguje na výsledky loňských zátěžových testů, které upozornily na možné problémy v případě zemětřesení, vichřice nebo extrémních teplot.

Obě elektrárny budou například vybaveny dodatečnými záložními zdroji, takzvanými mobilními dieselgenerátory, které zajistí dodávky elektřiny i v případě totálního kolapsu sítě. Současně má být zvýšen výkon systému pohavarijní likvidace vodíku. „Máme k dispozici zařízení, která zvládnou projektové havárie. Jejich počet zvýšíme i pro nadprojektové havárie,“ prohlásil mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Za takzvaně nadprojektové jsou označovány právě ty havárie, které mohou vyvolat extrémně silné přírodní živly.

Opatření mají být hotová do roku 2015

ČEZ se ještě letos chystá zvýšit odolnost elektráren proti záplavám, další opatření budou prováděna během odstávek jaderných bloků. Kompletně hotovo by mělo být do konce roku 2015.

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: Wikipedia.org

Ovšem předseda České nukleární společnosti Václav Hanus tvrdí, že nová bezpečnostní opatření jsou zbytečně přísná. „Například rozsáhlé povodně v létě 2002 vyřadily z provozu vodní i uhelné elektrárny, ale Dukovany i Temelín fungovaly dál bez omezení,“ uvedl pro deník Hanus s tím, že některá opatření považuje za „politicky vynucený nadstandard“.