Ceny nájemného po ukončení deregulace zřejmě klesnou

Praha - Po ukončení regulace nájemného na konci roku lze očekávat, že činže v České republice mírně klesnou, jak dnes uvedl vedoucí katedry oceňování majetku Bankovního institutu vysoké školy Petr Ort. Regulace nájemného skončí ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze k 31. prosinci 2012. Ve zbytku republiky regulace skončila už v roce 2010. Celkem se v Česku týkala přibližně 700 000 bytů.

„Například v Praze čekáme pokles nájemného v jednotkách procent,“ upřesnil Ort. Největší pokles činží nastane podle odhadu v Karlových Varech, a to asi o deset procent. Například v Ostravě, kde už jsou nájmy uvolněné, se nyní byty pronajímají přibližně o deset procent levněji než dříve, dodal.

V případě, že se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, můžou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků je nepřijatelné.

Petr Ort, vedoucí katedry oceňování majetku Bankovního institutu vysoké školy  

„Jakákoliv regulace nájemného je obecně pokřivení trhu a má pro všechny špatné důsledky.“


Video Reportáž Vandy Kašové
video

Reportáž Vandy Kašové

Reportáž Vandy Kašové

Komentář Petra Orta

Podle Orta bude množství soudních pří o nájemné od roku 2013 postupně růst. Citoval odhad ministerstva spravedlnosti, které počítá asi se 70 tisíci soudními spory po uvolnění nájmů. Podle posledních čísel Českého statistického úřadu se v březnu zvýšily čisté nájmy o 5,5 procenta. Z toho regulované nájemné vzrostlo o 14,1 procenta, tržní činže o 1,7 procenta.