CME se nedaří, tržby v Česku klesly o deset procent

Hamilton - Hospodaření americké mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) se v prvním čtvrtletí ve většině klíčových parametrů opět zhoršilo. Čisté tržby meziročně klesly o 3,1 procenta na 167,4 milionu dolarů (asi 3,2 miliardy korun). Nejvýraznější propad výnosů z vysílání je registrován v České republice. Hlavní akcionáři, tedy americká společnost Time Warner a spoluzakladatel CME Ronald Lauder, firmu finančně podpoří.

CME se v prvním čtvrtletí nevedlo na žádném z šesti trhů, kde působí, dokonce ani v České republice, která je tradičně tahounem celé skupiny. Naopak propad v České republice byl nejhlubší ze všech trhů. Čisté tržby z vysílání v České republice meziročně klesly o více než deset procent na 51,7 milionu dolarů (asi 972,9 milionu korun). Tak výrazný propad firma nikde jinde nezaznamenala, blíží se mu jen Rumunsko.  

Společnost má i nižší provozní zisk před odpisy, který činil 14,1 milionu dolarů (asi 265,3 milionu korun). Provozní ztráta se nicméně prohloubila, a to o více než 34 procent na 10,3 milionu dolarů (asi 193,8 milionu korun). Čistá ztráta klesla na 13,4 milionu dolarů z předchozích 21,1 milionu dolarů. „S podporou našich dvou největších akcionářů, společnosti Time Warner a Ronalda Laudera, podnikáme zásadní kroky ke snížení našeho dluhového zatížení. Tyto kroky spolu s plánovaným rozšířením výnosů z placených služeb umožní budoucí růst CME,“ poznamenal k výsledkům firmy její ředitel Adrian Sarbu.   

CME měla výsledky hospodaření oznámit až 9. května, včera ale uvedla, že je oznámí už ve středu 2. května před začátkem obchodování na burze. Nakonec je sdělila v noci na dnešek společně se zprávou, že dostane od hlavních akcionářů finanční vzpruhu. „Naší prioritou v roce 2012 je udržet si prvenství ve sledovanosti a tržním podílu, zvyšovat ukazatel OIBDA a dosáhnout kladného peněžního toku,“ dodal Sarbu.  

Součástí skupiny CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport a české verze hudební stanice MTV. CME celkem provozuje televizní stanice v šesti zemích střední a východní Evropy. Akcie CME se obchodují na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze.