Řekové masově emigrují za prací, láká je Norsko

Atény - Špatná ekonomická situace vyhání Řeky ze země. Šest z deseti obyvatel do 35 let totiž nemá práci a výhled, že nějakou najdou, je negativní. Hledání doma tak řada z nich už vzdala a stále častěji proto emigrují. Aby si své šance za hranicemi pojistili, učí se například norsky, protože jazyk má stejný základ jako řečtina.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

Kurzy norštiny byly v Řecku dřív spíš pro lidi, kteří se jazyk učili ze zájmu, ale dnes už v lavicích sedí lékaři, zdravotní sestry i podnikatelé a jazykové kurzy jsou teď přímo přeplněné. Jet do Norska je pro mnohé Řeky jednou z mála šancí na to, jak získat práci. Nezaměstnanost totiž šplhá k dvaadvaceti procentům a týká se všech. Norské zastoupení zavedlo už v zemi pravidelná informační setkání.

Sjur Larsen, norský velvyslanec v Řecku:

„Zaznamenali jsme velký nárůst zájemců, kteří chtějí odejít za prací do Norska. Předchozí rok to bylo čtyři sta lidí a letos jich je už šest set čtyřicet.“


Řekové se ale vzdělávají všude. Například australské velvyslanectví pro ně připravilo seminář o pracovních možnostech. Jen několik dní na to dostala dvanáct tisíc žádostí o vízum. Doteď se přitom do Austrálie stěhovalo asi sto Řeků ročně.

Jen za rok 2010 opustilo Řecko sto dvacet tisíc lidí. Loni už to bylo přes sto čtyřicet tisíc. Skoro pětina z nich se přestěhovala do Německa, tam se příliv Řeků proti předchozímu roku skoro zdvojnásobil.

Video Velká nezaměstnanost nutí Řeky emigrovat za prací
video

Velká nezaměstnanost nutí Řeky emigrovat za prací