Eurozóna pravděpodobně znovu ustoupí Španělsku

Brusel - Ministři financí se v Bruselu pokoušejí urovnat spory mezi jihem a severem eurozóny o závěry nedávného summitu. Tam německá kancléřka Merkelová kývla na společné záruky za dluhy. Podle diplomatických zdrojů už je ale připraven další ústupek. Madrid dostane rok navíc na to, aby snížil rozpočtový deficit pod požadovaná tři procenta hrubého domácího produktu. Dále se čeká na konečnou částku, kterou budou potřebovat španělské banky.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Alžběta Jungrová

Před dnešní schůzkou takzvané euroskupiny řekly diplomatické zdroje, že ministři financí Evropské unie dají Španělsku na snížení rozpočtového deficitu rok navíc. „Cíle pro konsolidaci španělského rozpočtu budou upraveny, budou tak mít (Španělé) rok navíc,“ cituje Reuters jednoho z diplomatů. Rozhodnutí má podle nich padnout právě na dnešní schůzce euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny. Jednat se má rovněž o situaci v Řecku a novopečený ministr financí Janis Sturnaras na Ecofin míří s dalšími požadavky na další úlevy. 

Eurozóna bojuje s krizí na mnoha frontách

Eurozóna se koncem června dohodla, že Španělsko si na rekapitalizaci bank nejprve vypůjčí od ní. Až poté vstoupí do hry stálý záchranný mechanismus (ESM), který formálně začíná fungovat v těchto dnech. I když stále čeká na ratifikaci všech zemí a objevují se pochyby, zda jeho kapacita bude stačit. „Neustále přibývá nových a nových požárů, které by se měly hasit, a zdá se, že už toho začíná být příliš,“ varoval David Marek, hlavní ekonom Patria Finance. Vedle španělských bank straší eurozónu opět Řecko s Portugalskem, ke kterým se přidal Kypr. Totéž možná čeká i Slovinsko. A pak tu jsou další evropské banky, hlavně ty italské.

Video Komentář Evy Hrnčířové ke schůzi Ecofin
video

Komentář Evy Hrnčířové ke schůzi Ecofin

Komentář Evy Hrnčířové ke schůzi Ecofin

U 09.07.12

Reportáž Romana Gazdíka

Rozhovor s Pavlem Nesetem

Euroskupina jmenovala do vedení ECB Lucemburčana Mersche

Ministři financí eurozóny zatím jmenovali do šestičlenné výkonné rady Evropské centrální banky šéfa lucemburské ústřední banky Yvese Mersche, který nahradí Španěla Josého Manuela Gonzáleze-Parama, kterému skončilo funkční období v květnu. Mersch je jedním z nejzkušenějších členů bankovní rady ECB, je v ní od roku 1998 a považován je za zastánce přísné protiinflační politiky. Výkonná rada je stálý řídící orgán ECB a její členové jsou jmenování na osm let bez možnosti obnovení mandátu.