Řecko v programech mezinárodní pomoci opět pozadu

Washington - Poslední kontrola MMF v Řecku odhalila zpoždění u celé řady projektů, které jsou klíčovými pro poskytování pomoci. O způsobech dosažení těchto cílů je fond ochoten jednat, rozhodně však neplánuje „překopávat“ celý program kvůli řecké nedisciplinovanosti. Na dnešní tiskové konferenci to přednesl mluvčí MMF Gerry Rice.

Oznámení přichází poté, co fond dokončil počáteční jednání s novou řeckou vládou. Do Atén se mají zástupci MMF vrátit na oficiálnější jednání celé trojky věřitelů, tedy se zástupci Evropské komise a Evropské centrální banky 24. července.

„Je jasné, že ekonomika prochází dalším obtížným obdobím. Jednoznačně je důležité vrátit program zpátky na správnou cestu,“ tvrdí Rice.


Podle MMF cíle úsporného programu, tedy snížení rozpočtového deficitu a zlepšení růstu a konkurenceschopnosti ekonomiky prostřednictvím škrtů a reforem, musí zůstat stejné. Fond je však ochoten jednat o způsobech dosažení těchto cílů.

Cíle jsou základ, mnoho jich nebylo splněno

„Cíle programu zůstávají základem pro jednání,“ oznámil Rice, nechtěl však spekulovat o tom, o kterých opatřeních by se mohlo dále jednat. „Doposud byly některé cíle splněny, mnoho jich nebylo splněno a v některých případech nemáme údaje, abychom to zhodnotili, a musíme čekat déle, jak se vyvine celý obrázek,“ dodal.

Nová vládní koalice v Řecku vyhrála volby díky slibům, že znovu projedná části pomoci, včetně zmírnění dopadu úsporných opatření prodloužením lhůty pro jejich splnění na čtyři roky z nynějších dvou. Premiér Antonis Samaras řekl, že nezpochybňuje cíle plánu. Chce jich ale dosáhnout tak, aby se dále neprohlubovala recese v zemi, napsala agentura Reuters.