Řidiči možná platí za benzin víc, než je třeba

Londýn – Britové chtějí vyšetřit, zda banky po sazbě Libor nemanipulují i s cenami ropy, což by se mohlo promítnout i do cen pohonných hmot u čerpacích stanic. Podle britského listu The Telegraph k rozšíření vyšetřování i na ropu a benzin vyzvali vládu někteří politici i zájmové skupiny. Skandál kolem manipulací se sazbami Libor přitom hýbe celou Británií, která je významným finančním centrem. Rezignovat kvůli němu museli již dva čelní představitelé banky Barclays. Ta by přitom podle informací BBC nemusela být jediným bankovním domem, který je do skandálu zapletený.

The Telegraph se odvolává na zprávu G20, která uvádí, že trh s ropou je doširoka otevřený „manipulaci a zkreslování“. Obchodníci v bankách, stejně jako ropné společnosti či hedgeové fondy, mají podle zprávy důvod zkreslovat trh a je pravděpodobné, že se pokoušejí hlásit nepravdivé ceny.

Politici a některé zájmové skupiny podle listu varují, že snaha o manipulaci s cenami ropy ovlivní i cenu, kterou řidiči platí u čerpacích stanic za benzin. V Británii přitom začátkem letošního roku cena jednoho litru bezolovnatého benzinu vystoupila na rekordních 137 pencí (více než 44 korun).

Člen britského parlamentu Robert Halfon řekl, že „centrální banka se na tuto záležitost musí okamžitě podívat“. Halfon vedl skupinu zhruba stovky dalších britských zákonodárců, kteří už dříve vyzvali k zajištění nižších cen pohonných hmot.

Ropa děsí podobně jako Libor

„Chceme vědět, zda se s cenami ropy manipuluje podobně jako se sazbou Libor. Má to dopady na miliony lidí v celé naší zemi, kterým není lhostejné, kolik u čerpací stanice zaplatí za benzin,“ řekl Halfon, jehož list cituje. Čerpací stanice totiž ceny ropy běžně používají jako vodítko ke stanovování cen pohonných hmot.

Průměrné referenční ceny ropy se počítají na základě dat, která poskytují obchodní firmy. To jsou banky, hedgeové fondy, ale také samotné energetické společnosti. Podobně jako u sazeb Libor je tento trh neregulovaný, což znamená, že všichni účastníci spoléhají na to, že firmy, které data poskytují, jednají čestně.

Skandál kolem manipulace s Liborem nabývá obřích rozměrů

Skandál kolem manipulace s mezibankovní sazbou Libor se objevil už dřív a znovu na povrch vyplaval koncem června. Vyšlo totiž najevo, že britská banka Barclays v této souvislosti zaplatila úřadům ve Velké Británii a v USA pokutu skoro 450 milionů dolarů (asi 9,1 miliardy Kč). Rezignaci kvůli tomu oznámil předseda správní rady banky Marcus Agius, stejně jako výkonný ředitel Bob Diamond.

Bob Diamond
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Matthew Lloyd

Podle dnešních informací zpravodajského serveru BBC by navíc do skandálu kolem manipulace se sazbou Libor nemusela být zapletena pouze Barclays, podle sdělení senior manažera banky by do něj mohlo být zapleteno více bankovních domů.

Co je Libor?

Libor, plným názvem Londýnská mezibankovní nabízená sazba, je průměrnou úrokovou sazbou, kterou si na základě svých odhadů stanovují vybrané banky v Londýně. Ty dohodnutou sazbou vyjadřují svůj názor na to, za jakou sazbu si budou půjčovat od jiných bank. Odhady tedy odrážejí celkovou situaci na trhu.

Od sazeb Libor se odvozují úrokové sazby úvěrů, s nimiž pracují trhy finančních derivátů i hypoték. Velikost trhu se pohybuje kolem 360 bilionů dolarů (asi 7,5 biliardy Kč) a týká se transakcí v celém světě.