Bude olympiáda pro britskou ekonomiku přínosem?

Londýn - Británie už před samotným začátkem olympijských her vyčísluje jejich přínosy. Hry mají pomoct opět nastartovat tamní ekonomiku, i když ne všichni jsou si tím jistí. Nezaměstnanost v zemi je přitom nejnižší za devět měsíců.

Na květnových statistikách nezaměstnanosti se měly podepsat hlavně přípravy na olympijské hry, oproti loňsku jde o 181 tisíc nově zaměstnaných. Počet lidí bez práce tak v Británii klesl na 8,1 procenta. 

Pozor na problémy v eurozóně 

Londýn se ale možná raduje předčasně. „Problémy v eurozóně, což je největší obchodní partner Británie, budou zřejmě ještě pokračovat. Takže si myslím, že tu je velké riziko, že nezaměstnanost brzy zase vzroste,“ varuje Tobias Blattner, ekonom firmy Daiwa Capital Markets. Britská vláda se přitom spoléhá výhradně na firmy, sama totiž ve veřejném sektoru kvůli úsporám seškrtala 700 tisíc pracovních míst. 

Olympijské hry jako příležitost k rozvoji obchodu vidí zhruba polovina britských obchodníků. Druhá polovina k nim má opačný postoj. „Jindy by turistické kanceláře do svých nabídek zařadily Británii. Teď to ale nedělají, protože buď nemají hotel, nebo je jeho cena příliš vysoká. Zjistili jsme, že se jejich poptávka přesunula ne do jiných regionů země, ale úplně do ciziny,“ dokládá cestovní kancelář Huntingdon. 

Video Olympiáda a její ekonomický přínos
video

Olympiáda a její ekonomický přínos

Británie počítá s tím, že díky olympiádě vydělá skoro dvě miliardy liber. Předem už je i rozdělila a většina půjde na rozvoj britského sportu. Zatím ale stoupají hlavně náklady. Místo původně plánovaných 2,4 miliardy liber je už teď zřejmé, že se náklady přehoupnou přes devět miliard liber (přes 290 miliard korun).