Brusel Česku uvolní část pozastavených dotací

Praha - Evropská komise České republice obnoví proplácení dotací z evropských fondů. Informoval o tom náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. Do některých velkých programů ale desítky miliard korun z Bruselu dál nepotečou. Komise s nimi totiž řeší podezření na různé nesrovnalosti ještě zvlášť. Týká se to například regionálního programu Severozápad, kde Česko čerpání pozastavilo samo mimo jiné kvůli stíhání bývalého ředitele úřadu Petra Kušnierze.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Alžběta Jungrová

Česko od března nežádalo komisi o proplácení dotací kvůli problémům s kontrolou a auditem, zadáváním veřejných zakázek a fluktuací úředníků odpovědných za dotace. Do konce června měla dát ČR věci do pořádku, což se také podle ministerstva pro místní rozvoj stalo. „Evropská komise pozitivně posoudila naše několikaměsíční úsilí udělat opatření, která jsme s ní dohodli. Je to soubor kroků, které mají zlepšit systém čerpání, a je to i prevence opakování některých chyb, které byly v systému,“ potvrdil v rozhovoru pro ČT24 Braun. Potíže s proplácením dotací v uplynulých měsících nastaly zejména u programů Severozápad, Střední Čechy, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Doprava a Životní prostředí. Ve Středočeském kraji to souvisí s kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha.

Nyní se chce Česko do čerpání evropských peněz znovu s vervou pustit. „Ministerstvo financí má připravené žádosti v hodnotě 460 milionů eur, tedy asi 12 miliard korun,“ uvedl náměstek ministra financí Jan Gregor. Do konce letošního roku může podle něj Brusel do Česka poslat ještě dalších 900 milionů eur (přibližně 23 miliard korun). „Od momentu, kdy ministerstvo financí pošle žádost o platbu, tak počítáme, že do 60 dní by to přišlo na účet českého státního rozpočtu,“ doplnil Braun.

Petr Nečas, premiér

„Nic nebrání tomu, aby proplácení prostředků bylo obnoveno. Formálně k němu dojde poté, co Evropská komise sdělí své rozhodnutí české straně dopisem koncem července.“


Video Reportáž Vandy Kašové
video

Reportáž Vandy Kašové

Reportáž Vandy Kašové

23.7.2012 UD

Rozhovor s Janem Vitáskem a Danielem Braunem

Česko teď bude bojovat o peníze ze zbylých operačních programů. „Pokud se podaří dát rychle do pořádku programy, které budou ještě s EK řešit problémy s dotacemi individuálně, mohla by Česká republika do konce roku dostat ještě zhruba další 2,5 až tři miliardy eur (zhruba 64 až 77 miliard korun),“ dodal Gregor.

Na peníze z Bruselu si bude muset dál počkat sedm operačních programů ze 17, které spravují tuzemské úřady, mezi nimi i největší program Doprava a Životní prostředí. Dnešní obnovení dotací se netýká ani regionálního programu Severozápad, který ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí pozastavily v červnu.

V období let 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj 778,5 miliardy korun. Celkem úřady proplatily příjemcům dotací od roku 2007 do začátku května 333,8 miliardy korun. Zbytek peněz zatím zůstává nevyčerpán.

Kdyby Evropská komise proplácení letos neobnovila, znamenalo by to prohloubení schodku státního rozpočtu zhruba o 100 miliard korun. To by znamenalo navýšení deficitu státní pokladny zhruba na šest procent hrubého domácího produktu, varoval před časem premiér Nečas (ODS). Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) to ale označil za „čistě hypotetické“.

Jak Česko čerpá evropské dotace?
Zdroj: ČT24